Türkiye ve dünyada internet erişiminin engellemesi ile ilgili düzenlemeler
Regulations on denial of access in turkey and the world
  1. Tez No: 398545
  2. Yazar: MEHMET ERYILMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FEHMİ AKIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnternet ve Bilişim Teknolojileri Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
Bilgisayarların, çeşitli yöntemlerle birbirine bağlanabilir hale gelerek bilgisayar ağlarını oluşturmaya başlaması, bilişim teknolojisinin dünyada bilginin küreselleşmesini ve kendisini hızla üretmesini ve dönüştürmesini sağlayan bir gelişme olmuştur. Teknolojik gelişmelerin fitilini ateşleyen en önemli etken, dünya çapındaki irili ufaklı bilgisayar ağlarının kurulması ve varlığı değil, bütün bilgisayar ağlarını kapsayan genel bir ağ olan İnternetin tesis edilmesidir. Web 1.0 teknolojisiyle kullanıcılar sadece İnternet sayfalarını izleyebilirken Web 2.0 teknolojisinin ortaya çıkmasıyla normal bir İnternet kullanıcısı bile yapmış olduğu yorumlar veya paylaşımlarla içerik yaratan konumuna gelmiştir. Hiçbir kaynak gösterilmeksizin kullanıcılar tarafından üretilen içerikler yüzünden İnternet bir bilgi çöplüğüne dönüşmektedir. İnternet ortamında oluşturulan bu bilgi kirliliği içinde faydalı materyaller olduğu kadar faydasız ve konusu suç teşkil eden unsurlar da sanal ortamda yerini almış durumdadır. İnternet ortamını hem faydasız bilgilerden arındırmak hem de konusu suç teşkil eden çocuk pornografisi, uyuşturucu maddelere yönlendirme, intihara teşvik, patlayıcı madde yapımı gibi özellikle çocukları ve gençleri olumsuz etkileyecek içerikten vatandaşlarını korumak için ülkeler ve toplumlar bir takım önlemler almak zorunda kalmışlardır. Bazı ülkelerin yönetim biçimi, kültürel, siyasi ve dini sebeplerle almış olduğu önlemler sansür boyutuna ulaştığı için yoğun eleştirilere maruz kalırken bazı ülkelerde ise kullanıcıların eğitilerek zararlı içeriğin kullanıcı tabanlı bir yaklaşımla önüne geçilebileceği tezi savunulmaktadır. Çalışmada İnternet erişim engellemesinin teknik boyutu, ülkemizde uygulamada olan 5651 sayılı kanun kapsamında katalog suçlar, kişilik haklarının ihlali ve özel hayatın gizliliğinin ihlali sebebiyle erişim engellemeleri, bazı ülkelerdeki çocukların cinsel istismarı, terörle mücadele ve yönetim kaynaklı İnternet erişiminin engellenmesi ile ilgili düzenlemeler incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Computers being able to be connected with different methods and starting to create computer networks was a development that enabled computer science to make information global around the world and produce and transform itself faster. The most important event that triggered technological developments was not the small and large scale computer networks being built around the world, but the establishment of the“Internet”, which includes all computer networks. With its new structure dubbed“Web 2.0”, the Internet took its users from Web 1.0, being the spectator of the content, to being the creator of it with comments and posts. The Internet is becoming a garbage dump full of information with all the content created by users without any references or sources. There are bad and sometimes criminal materials as well as good materials in this pollution of information created on the İnternet. Governments and communities had to take measures to protect children and the youth from content that will affect them negatively such like child pornography, promotion of drugs, encouragement of suicide making of explosives, etc. While some countries' way of managing this issue is intensely criticized due to cultural, political and religious reasons, in other countries, it is believed that educating the users will eliminate the harmful content with a user based approach. In study, the technical aspects of blocking of access on the İnternet, the law No.5651 that is in effect in our country and other implementations in other countries for the blocking of access on the İnternet has been investigated.