İşletmelerde teknolojik eğitim stratejileri kapsamında web tabanlı eğitimler
- Tez No: 95981
- Danışmanlar: DR. ŞULE ÇERİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 162
Özet
ÖZET T-?£f?l“Çalışan Eğitimi”olgusunun doğuşundan bu yana organizasyonlar, eğitimde zaman ve mekandan tasarruf ve maksimum verim amacıyla, yeni eğitim stratejilerinin de arayışına sürekli devam etmişlerdir. Bu kapsamda en eski ve en çaplı strateji olarak“Uzaktan Eğitim”karşımıza çıkmaktadır. Uzaktan eğitim, eğiten ve eğitilenin, birbirlerinden fiziksel uzaklıklarla ayrılmış olduğu durumlarda, eğitimi aradaki mesafeye karşın mümkün kılan ve maliyetlerden tasarruf sağlayan bir eğitim stratejisidir. Çok öncelerden geliştirilmeye başlanmış bir fikir olmaklar beraber, zamanı yeni gelmiş ve önemi henüz anlaşılmış bir yöntemdir. Öte yandan, teknolojide yaşanan ve sürekli hızlanan bir gelişme trendiyle birlikte, öğrenme sadece bilgi teknolojileri geliştirenler için değil tüm organizasyonlar için bir gereklilik ve süreklilik halini almıştır. Öğrenmeyi klasik sınıflarda sınırlandırmadan, çalışanların ihtiyaç duydukları anda bilgiye erişimlerini mümkün kılmak amacıyla gelişmeye başlayan bu bilinç, özellikle uzaktan eğitim stratejilerinde teknolojinin oynamaya başladığı rolü, eskiye oranla çok daha etkin ve verimli kılmaya başlamıştır. Artık şirketler sürekli olarak etkin eğitim teknikleri ile on-line teknolojileri en iyi biçimde birleştirmenin yolunu arar duruma gelmişlerdir. Zira bugün dünyada ortak yaklaşım, eğitimin global ekonominin başarısının temeli olma işlevini üstlenmesi yönündedir. Bu kritik görevi yerine getirmesi için eğitimin, günümüz global ekonomisinde de belirleyici olan, yeni teknolojilere yoğun şekilde yönelmesi gerekmektedir.“Teknolojik Eğitim Stratejileri”ifadesi, bir çok farklı stratejiyi içinde barındırmaktadır. CD-Romlar yoluyla Bilgisayar Destekli Eğitim (BDE), İnternet ve/veya İntranetler kanalıyla Web Tabanlı Eğitim (WTE), diğer On-Line Eğitimler, bilgisayarların destek olarak kullanıldığı her türlü simülasyonlu eğitimler, bunlardan sadece bir kaçıdır. Hepsinin ortak yönü ise eğitünin sunum aracı olarak“Bilgisayarlar”m kullanılıyor olmasıdır. Simülasyonlu Eğitimler haricindeki stratejilerin bir diğer ortak özelliği ise uzaktan eğitimi mümkün kılmalarıdır. Böylece kişiler hem zamandan hem de mekandan bağımsız olarak ihtiyaç duydukları anda eğitim alabilmektedirler. Bu tür eğitimlerin en viiibüyük avantajı, eğitimin taşıması gereken“tam zamanında(just in time)”ve“tam ihtiyaç duyulduğunda Gust in case)”özelliklerini taşıyabiliyor olması ve uzun vadede zaman ve maliyetten çok büyük kazanç sağlayıcı etkisidir. Bu anlamda artık aynı zamanda kurumsal bir üniversite olmanın gerekliliğine inanan kurumların teknolojik yatırıma, eğitimden daha fazla önem verdiği de göze çarpmaktadır. Çünkü sonuçta bu yatırım sağlam yapıldığı takdirde eğitimin maliyeti de düşecektir. Böylece verimli çalışanlar yetişecek ve karlılık kesinlikle artacaktır. Tüm bu avantajları göz önünde bulunduran günümüz organizasyonları, artık uzaktan eğitim ve teknolojinin birlikte kullanımını bir lüks olarak değil, bir gereklilik olarak görmekte ve uygulamaktadır. Özellikle çalışanların birbirlerinden ve organizasyonun diğer bölüm ve/veya birimlerinden fiziksel uzaklıklarla ayrıldığı durumlarda uzaktan eğitim, eğitim bölümleri tarafından çok etkin bir şekilde kullanılabilmektedir. Zira çalışanların her birinin, sadece belli periyotlarla eğitimin sunulduğu mekana gerçekleştirecekleri seyahatlerin masrafları ve seyahat ve eğitim esnasında oluşan geçici iş gücü kaybı düşünüldüğü taktirde, uzaktan eğitimin ne kadar etkin bir yöntem olduğu anlaşılabilecektir. Uzaktan eğitimi en etkin şekilde kullanabilecek organizasyonlar için örnekleme yapmak gerekirse; özellikle dünya çapma yayılmış olan ve her şubesinde şirket kültürünü barındırmak ve sürdürmek isteyen çok uluslu şirketler buna en iyi örneği teşkil edecektir. Ülke içi şartlarda değerlendirdiğimizde ise, yurdun dört bir yanına yayılmış çok şubeli bir bankanın, böyle bir stratejiden önemli ölçüde yararlanabileceği açıktır. Öte yandan uzaktan eğitimi misyon edinmiş kuruluşlar, uzaktan eğitimin genel geçer etkinliğinin yanı sıra,“en çok hangi teknikler kullanıldığı takdirde bu etkinliği maksimuma çıkarabiliriz?”sorusuna yanıt arama sürecinde de teknolojiyi ön plana çıkarmışlardır. Günümüzde uzaktan eğitimde teknolojik eğitim stratejilerinin geldiği en son nokta, Web Tabanlı Eğitim uygulamalarıdır. Web Tabanlı Eğitim, Bilgisayar Destekli Eğitimin, daha etkileşimli bir şekilde web, İnternet ve intranet metodolojileri ve teknolojileri vasıtasıyla ulaştırılmasını sağlayan yenilikçi bir“uzaktan eğitim”yaklaşımıdır. Ancak Web Tabanlı Eğitim, bilgisayara yüklenmiş bir Bilgisayar Destekli Eğitim olarak algılanmamalıdır. Bir ağ (network) aracılığı ile ulaşılan ve bir sunucuda ixdepolanmış, istenildiğinde ulaşılabilen eğitimdir. Herhangi bir konuda, kendi kendini yönetebilen ve yönlendirebilen bir yapıya olanak sağlamasından ve her an güncellenebilir olmasından dolayı taze bilgi içeren yapısıyla oldukça canlı içerikler sunmaktadır. Web Tabanlı Eğitim uygulamaları, aynı zamanda, bilgisayar platformundan bağımsız tamamen değerlendirmeye, uygulamaya ve çözüm bulmaya olanak tanıyan yapısıyla, zengin medya kullanımını da mümkün kılmaktadır. Web Tabanlı Eğitim, herhangi bir zamanda, dünyanın herhangi bir yerindeki bireylere eğitim sunabilmek için ideal bir kanaldır. Bu alandaki teknolojik gelişimler, sınırsız bir çoklu ortam erişimini mümkün kılmaktadır. Üç boyutlu sanal gerçeklikleri, animasyonları, etkileşimleri, sohbeti, konferansı, ses ve video olanaklarım destekleyen web gezginleri (browser) çok çeşitli eğitim olanakları sunabilmektedir. Öte yandan eş zamanlı veya farklı zamanlarda sunulan etkileşim olanakları ve geri besleme stratejileri Web Tabanlı Eğitim uygulamalarının etkinliklerini artırmaktadır. Daha da önemlisi Web Tabanlı Eğitim uygulamaları sayesinde, eğitimin günlük hayata taşınabilmesi olanaklı kılınmaktadır. Web Tabanlı Eğitimler çok kısa bir gelecekte, eğitim piyasasmda önemli bir payı teşkil edecektir. Özellikle çoğunluğunu bankaların oluşturduğu, önde gelen uluslararası şirketler, yüz yüze sımf eğitimlerinin yerine etkileşimli web tabanlı uzaktan eğitim stratejilerine geçişe başlamış ya da en azından bu iki stratejiyi birleştirmenin yollarını keşfetmişlerdir. Bu alanda yapılan araştırmalar, medya seçiminin öğrenmeye etkisinin çok fazla olmadığım fakat öğrenmenin getirişindeki artışın özellikle eğitim modellerindeki yenilenmeler karşısında ortaya çıktığını tespit etmiştir. Bu kapsamda çalışmamızın amacı, bilgi çağında eğitimin önemini vurgulayarak, yeni tekniklerin eğitimde nasıl faydalı bir şekilde kullanılıp, verimi artıracağını tespit ettikten sonra, bir uzaktan eğitim metodu olarak, Web Tabanlı Eğitim uygulamalarını detaylı bir şekilde incelemektir. Günümüz işletmelerinin, karlılık ve verimlilik açısından,“çalışan eğitimi”olgusunun önemini kavramalarıyla ve teknolojide yaşanan hızlı gelişim ve değişimle birlikte, teknolojik eğitim stratejilerine geçişte izlediği yollar ve bu çerçevede Web Tabanlı Eğitim uygulamaları çalışmamızın kapsamını oluşturmaktadır.Buna göre Web tabanlı Eğitim uygulamalarının avantaj lanndan bahsetmemiz gerekirse, özetle şu maddeleri sıralayabiliriz: - Etkileşimli bir Web Tabanlı Eğitim uygulaması, eğitimi daha eğlenceli ve etkili bir süreç haline getirmektedir. - Standardizasyon sağlama özelliği sayesinde, kullanıcılar eğitimden eşit şekilde yararlanmaktadırlar. - Mekan kısıtı yoktur; eğitim salonu öğrencinin bilgisayarı olduğu için dünya çapında erişim ve her mekandan kullamcı-eğitmen iletişiminin sağlanması mümkündür. - Kullanıcı kapasitesi, bir sınıf mevcuduyla sınırlı değildir ve birden fazla kullanıcı tarafından aynı anda erişim mümkündür. - Zaman kısıtı yoktur; kullanıcının her an ve istediği zaman ulaşabilme olanağı işgücü kaybım azaltarak eğitimi günlük faaliyetlerin bir parçası yapmaktadır. - Kullanıcı bilgiye kendi hızıyla ve yöntemiyle ulaşarak her an aktif kalmaktadır. Kontrol eğitilenin elindedir; zaman, mekan ve miktarı kendisi belirleyebilmektedir. - Eğitim her zaman hazırdır. Bir kere alınmış olması, bir sonraki eğitime kadar tekrar başvurmayı asla engellemez. Kullanıcı, erişim sağlayabildiği her yerde eğitimi tekrar edebilmektedir. - Etkileşimli bir Web Tabanlı Eğitim Uygulaması'nm hatırlanma oranı, geleneksel eğitim yöntemlerine oranla %50 daha fazladır. - Geliştirme maliyeti bir kereye mahsustur. Hazır bir eğitime sınırsız mekanlardan ve sınırsız sayıda kullanıcı tarafından erişimin, maliyeti asla artırmaması, maliyet etkin sunum olanağı sağlamaktadır. - Kolay ve her an güncellenebilme olanağı sayesinde, çok sayıda kullanıcının sürekli güncel bilgiye maliyetsiz erişimini mümkün kılar. - Her zaman için diğer kaynaklara da erişim ve bağlantı kurabilme olanağı mevcuttur. - Eğitim geliştirmede çok çeşitli kapasite ve format olanakları vardır. - Merkezi ölçümlerle, elektronik ortamda yapılan değerlendirmelerin oluşturduğu veri kaynağı, organizasyonların insan kaynaklan yönetiminde önemli bir girdi sağlamaktadır. xı *$&*M**ri*mBuBahsedilen tüm bu avantajlar çerçevesinde incelemeler içeren çalışmamızın uygulama bölümünde ise, bu alanda ülkemizde kaydedilen aşamalar ve son durum örneklerle incelenmiştir. Daha detaylı olarak ise Bankacılık Sektörü ve Türkiye Bankalar Birliği ele alınmıştır. Türkiye Bankalar Birliği'nde yeni başlatılan Web Tabanlı Eğitim uygulamaları çerçevesinde gerçekleştirilen anket çalışmasının sonuçlan ülkemizde, özellikle bankacılık sektöründe, bu alandaki çalışma ve gelişmelerin bir göstergesi olarak sergilenmiştir. Sonuç olarak, ülkemizde gelişmeye başlayan bilinç ve bu konuda hızla devam etmekte olan araştırma ve geliştirme faaliyetleri, eğitimde teknoloji kullanımı ve Web Tabanlı Eğitim uygulamaları konusunda bizlere olumlu sinyaller vermektedir. Ülkemiz bugün itibariyle gelişkin uygulamalara sahip olmamakla beraber, özellikle bankacılık sektörü üzerinde yaptığımız incelemeler, çok yakın bir gelecekte bu tür uygulamaların, geleneksel metotlarla birlikte kullanımının, vazgeçilmez bir eğitim stratejisi olarak kabul göreceğini göstermektedir. xıı
Özet (Çeviri)
SUMMARY Since the occurance of the“employee training”concept, organisations have continuously been searching for new ways of training strategies to save time, to get rid of the location problem and to get the maximum productivity from training.“Distance Training”is the oldest and most calibered strategy within this context. Distance training is a training strategy that saves cost and can make the training possible when the trainer and the trainee are physically in different locations. Although it is a very old idea, it is a new method of which the importance is just being understood. On the other hand, with the accelerating rate of change in technology, learning has not only become important for all information technology professionals but also has increasingly become an ongoing career-long process and competitive necessity for all organisations. This conscious, that has been developed to provide access to knowledge whenever the employee needs, without limiting learning to traditional classrooms, has also provided that the role of technology in training has become much more efficient and productive. Now most of the companies are looking for ways of integrating effective training techniques with the on-line technologies. Thus, common approach in the world is that,“training will be the base of the success of global economy”. Therefore, in order to perform this important role, training must direct itself to the new technologies that also underline the new global economy. The expression“Technological Training Strategies”includes various types of strategies. Computer Based Training (CBT) via CD Rom, Web Based Training (WBT) via Internet and/or Intranet, other on-line training strategies, all kinds of computer supported simulations are only a few. Common feature of all these strategies is that they all use computers as the delivery tool. Another common feature of all above mentioned strategies, except simulations, is that they also make distance training possible. In this case, people may receive training independent of time and place. This type of training provides just-in-time and just-in-case training opportunities. It also saves time and cost in the long term. In this context, it is observed that organisations that believe in the necessity of being a corporate university, invest more in technology rather than training. Because the xiiiinvestment in technology will also decrease the cost of training. As a result employees will be more productive and profitability will definitely increase. Today, organisations that consider all these advantages accept the use of both distance training and technology as a necessity rather than a luxury. Distance training may be applied by the training departments quite effectively, especially in the cases that employees work in physically distant locations either from each other or from the other departments. When we think about the cost of travel as a result of the periodic travels to the training centres and the permanent workforce loss during those travels, the efficiency of distance training may clearly be understood. Multinational companies that have branches worldwide and should always maintain the company culture in all branches would be the best example of the organisations that will get the maximum benefit from distance training. If we want to give a national example, the banks that have branches all over the country would be the best. On the other hand, the organisations that accept distance training as a mission also give priority to technology in the process of answering the question“which techniques should be used to maximise the efficiency?”. Today the end point that the technological training strategies have reached within the context of distance training is Web Based Training applications. Web Based Training is a revolutionary“distance training”approach, that enables the delivery of Computer Based Training over the Internet or over a company's intranet in a more interactive manner. Web Based Training is not a downloaded Computer Based Training, but rather on-demand training stored in a server and accessed across a network. It serves live content due to its feature of containing very up to date knowledge and information because it is easy to update at any moment and because it is a self managed and self directed application. Web Based Training applications also provide the use of reach media because of its structure that makes evaluation, practice and solutions possible free from the computer platform. Web Based Training is an ideal way to deliver training to any user at any time and at any location. The technological developments in this area provide the access to limitless multimedia environments. The Web browsers that support three dimensional xivvirtual reality, animations, interactivity, chat, conferencing, audio and video provide various possibilities of training. On the other hand, synchronous or asynchronous interactivity possibilities and feedback strategies increase the efficiency of Web Based Training applications. More important, it is also possible to transform training to everyday life through Web Based Training. In a very near future Web Based Training is expected to own a very important share in the training industry. Foremost international companies, especially the banks, started to replace their traditional face to face classroom training strategies with interactive Web Based Distance Training strategies or at least they found ways to integrate the two strategies. Researches in this area show that, the choice of media does not have a very large impact on learning but the increase in the earnings of learning is often due to the re-engineering in learning models. Within this context, the purpose of this study is first to indicate the importance of training in the information age and determine how new techniques can be beneficial in training and how they can increase the efficiency. And then we will investigate the Web Based Training applications in details as a method of Distance Training. With the rapid developments and changes in technology, the ways that today's organisations follow in transforming to technological training strategies and Web Based Training applications in this manner as they realise the importance of“employee training”will constitute the overall context of this study. Accordingly, the advantages of Web Based Training applications may be summarised as in the folio wings: - An interactive Web Based Training application makes training a more entertaining and effective process. - All users get the equal benefit from training as the course material is presented in exactly the same way to the same standard every time. - No place constraint; since the classroom is the users' computers worldwide access and user-trainer interactivity in anywhere is possible. xv- User capacity in not restricted with the physical constraints of a classroom and more than one user in different locations may access at the same time. - No time constraint; since the user may access at any time he wants, the loss of work hours decreases and this makes training a component of everyday activity. - User is always active because he can access the information with his own speed and method. Due to user control, time, place and the amount may be determined by the user. - Training is always ready. To receive it once do not prevent to refer it again until another training. The user may repeat training at anywhere he provides access. - The rate of keeping in mind of an information gathered through Web Based Training is 50% higher than that of traditional training methods. - Development cost is once. The fact that the cost never increases due to limitless access provides a quite cost-effective training delivery. - Because it can always be updated very easily, large amount of users may continuously access up to date information without any extra cost. - There is always an opportunity of link and access to other resources. - There are various opportunities of capacity and format in training development - The data source, composed of the evaluation results done centrally in electronic environment, provides important data for the human resources management of the organisations. Our study covers investigations within the context of all above mentioned advantages. In the Application section of the study, we tried to examine the situation in Turkey. In more details we focused on the Banking Sector and The Banks Association of Turkey specifically. The results of the research done by using the questionnaire method and applied within the context of Web Based Training efforts in The Banks Association of Turkey is presented to give and idea of the situation especially in the Turkish Banking Sector. As a result, the conscious that has just started to develop and the continuing research and development activities in our country gives us positive feedback about the use of technology in training and the Web Based Training applications. Although there are still not advanced applications in Turkey, our investigations especially in the xvibanking sector shows us that in a very near future the combination of these kinds of strategies and the traditional methods will definitely be a difficult to give up strategy. XVll