Fatih Projesi paralelinde 9. sınıf fizik dersi ısı ve sıcaklık konusunda ders materyalleri geliştirmede içerik tasarımı ve senaryo hazırlama
Developing course material content design and scenario for 9th grade physics course for the heat and temperature within the scope of Fatih Project
- Tez No: 398595
- Danışmanlar: PROF. DR. MEVLÜT DOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
Bu çalışmada bilişim teknolojilerinin ülkemizdeki eğitime katkı portalı olan FATİH Projesi'nde 9. Sınıf fizik dersi için 'Isı ve Sıcaklık' konusunda ders materyali geliştirmede içerik tasarımı ve senaryo hazırlama çalışması yapılmıştır. FATİH Projesi; öğrencinin eğitim ve öğretim hayatında fırsat eşitliğine sahip olmasını, eğitimin kalitesini arttırmak için de Bilişim Teknoloji araçlarının öğrenme sürecinde ve derslerde etkin kullanımını amaçlamaktadır. FATİH Projesi paralelinde 9. Sınıf Fizik Programında yer alan 'Isı ve Sıcaklık' konusunu animasyon, resim, ses vb. gibi materyaller kullanarak içerik zenginleştirme çalışması yapılmıştır. Isı ve Sıcaklık konusu alt başlıklara ayrılarak Milli Eğitim Bakanlığı'nın kazanımları doğrultusunda incelenmiştir. Buna göre her alt konuların storybordlar üzerinde senaryolaştırması yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, course meterial development and scenario design was conducted in 'Heat and Temperature' content for 9th Grade Physics Course corresponding to Fatih Project that the national information technology portal for contribution in education. Fatih Project aims that; students have equal opportunities in education and learning, and in order to improve the quality of education, effective usage of information technologies in learning process and courses. Course content development for 'Heat and Temperature' subject in 9th Grade Physics Programme was conducted related to Fatih Project using animation, images, audio and so on. Heat and Temperature subject divided into sub-headings have been investigated in accordance with the goal achievements of the Ministry of Education. Accordingly, each sub-topics have been made screenplay on the storyboard.