İçme sularının nanokompozit membranlarla arıtımı
Drinking water treatment by nanocomposite membranes
  1. Tez No: 398617
  2. Yazar: ÖYKÜ MUTLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NEŞE TÜFEKCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Yeraltı suları, yüzeysel sular, denizler, okyanuslar ve hatta atık sulardan içme suyu elde etmek amacıyla çeşitli yöntemler uygulanmaktadır. Membran teknolojileri ise son yıllarda en yaygın şekilde kullanılan ve araştırılan teknolojilerdir. Gelişen teknoloji ile birlikte nanoteknoloji terimi de önem kazanmış ve membran teknolojilerinde de kullanılmaya başlanılmıştır. Özellikle nano malzemeler kullanılarak modifiye edilen membranlar ile modifiye edilmemiş membranlara göre daha iyi verim elde edilmektedir. Bu çalışmanın amacı nanopartiküller kullanarak polimerik membranların üretilmesi ve üretilen bu membranların batık membran düzeneği ile içme suyu arıtım potansiyelini incelemektir. Polimer membran malzemesi olarak PEİ(polieterimid), PSF(polisülfon) ve PPS(polifenilensülfon) seçilmiştir. Nanokompozit membranlar üretilirken nano materyal olarak 25-30 wt. % methyl dihydroxyethyl hydrogenated tallow tipi kil kullanılmıştır. Üretim işlemi faz inversiyon (phase inversion) yöntemi ile yapılmıştır. Laboratuar ölçekli batık membran düzeneğine üretilen nanokompozit membran plakaları yerleştirilerek Büyükçekmece Gölünden alınan su numuneleri ile arıtım deneyleri yapılmıştır. Deneyler sırasındaki membran akıları zamana bağlı olarak belirlenmiştir. Sistemin giriş ve çıkışında toplam organik karbon (TOK), bulanıklık, UV254, askıda katı maddeler (AKM), Fe(II) ve Mn(II) analizleri yapılarak arıtım performansı belirlenmiştir. Temiz ve kirli membranlarda SEM ve FTIR analizleri yapılarak morfolojik özellikler belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
There are several methodologies applying to ground water, surface water, seas, oceans even waste water, for obtaining drinking water. Membrane technologies are most commonly used and researched technologies in recent years. Developing technologies has gained importance to nanotechnology and, nanotechnology has started using in membrane technologies. Especially using membranes modified with nanomaterials obtain more efficiency than unmodified membranes. The aim of this study is to synthesise polymeric membranes using nanoparticles and research of drinking water treatment potential of these membranes with submerged membrane system. PEI, PSF and PPS is selected as polimer membrane material. Nanoclay 25-30 wt. % methyl dihydroxyethyl hydrogenated tallow will use as nano material for nanocomposite membrane. Phase inversion method was used for synthesis of membranes. Synthesized membranes adopted to laboratory scale of submerged membrane system. Total organic carbon (TOC), turbidity, UV254, suspended solids (SS) , Fe(II) and Mn(II) analyses were used to determine treatment performance. SEM and FTIR analyses were used to determine the membranes morphological specialities.