Karar teorisinde bulanık kümeler ve gri sistem teorisi
  1. Tez No: 398616
  2. Yazar: YAKUP ÇELİKBİLEK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FATİH TÜYSÜZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mühendislik Bilimleri, İşletme, Mathematics, Engineering Sciences, Business Administration
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
Karmaşık sistemlerde belirsizlikleri kontrol altına alarak karar verme sürecini etkin hale getirmek için bulanık kümeler ve gri sistem teorisi karar verme problemlerinde etkin olarak kullanılmaktadır. Bu tez çalışmasında da öncelikle klasik kümeler ayrıntı olarak aktarılmış ve sonrasında da bulanık kümeler ve gri sistem teorisi konuları incelenmiştir. Malzeme ve yöntem bölümünde; çok kriterli karar verme teknikleri özet olarak aktarılmıştır. Devamında da tercih edilmiş olan çok kriterli karar verme yöntemleri bulanık DEMATEL, bulanık ANP, bulanık VIKOR ve gri DEMATEL, gri ANP, gri VIKOR yöntemleri teorik olarak incelenmiştir. Bulgular bölümünde; tercih edilmiş olan çok kriterli karar verme yöntemleri, yenilenebilir enerji kaynaklarının değerlendirilmesinde kullanılmış ve sonuçlar aktarılmıştır. Son olarak; elde edilen sonuçlar, tartışma ve sonuç bölümünde ayrıntılı olarak değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Fuzzy sets and grey system theory are effectively used in decision making problems to enable decision making process effective by controlling the uncertainty in complex systems. In this thesis; firstly, the classical sets are defined in detail and then the fuzzy sets and grey system theory are studied. In the materials and methods section; multi criteria decision making techniques are defined in brief. Afterwards; preferred multi criteria decision making techniques; fuzzy DEMATEL, fuzzy ANP, fuzzy VIKOR and grey DEMATEL, grey ANP, grey VIKOR methods are studied theoretically. In the results section; preferred multi criteria decision making techniques are applied to evaluate the renewable energy sources and the results are given. Finally, obtained results are analyzed and evaluated in detail in the discussion and conclusion section.