Protein adsorption on amino acid conjugated self assembled molecules
Amino asit konjuge kendiliğinden düzenlenen moleküller ile protein adsorpsiyonunun araştırılması
- Tez No: 398698
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BORA GARİPCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyomühendislik, Bioengineering
- Yıl: 2015
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Biyo-Medikal Mühendislik Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyomedikal Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Bu tez çalısmasında, metalik [Altın, (Au) ]ve inorganik [Silisyum Oksit, (SiO2)] yüzeyler, yeni sentezlenen amino asitler ile konjuge kendiliginden düzenlenmis moleküller (KDM) (konjuge amino asit histidin, lözin, serine ve triptofan) ile modifiye edilerek, protein adsorpsiyonları incelenmistir. Ilk asamada yüzeylerin temizlenmesi ve yüzeylerin 3-merkaptopropanol and 3-(trimetoksilil)propan ile fonksiyonel grupları ile konjuge amino asitler ile yüzeylerin modifiyesi gerçeklestirilmistir (Au için histidin, lözin, serin, triptofan, SO2 için histidin and lözin). Daha sonra sentezlenen amino asit konjuge KDMler 1H-Nükleer Manyetik Rezonans (1H-NMR) Spektroskopi yöntemi ile karakterize edilmistir. Amino asit konjuge KDMler ile modifiye edilen yüzeyler temas ölçüm açısı ölçme yöntemi ile karakterize edilmistir. Bu çalısmada protein adsorpsiyonunun (Albumin, Fibrinojen and Immünoglobulin G), amino asit konjuge yüzeyler kullanılarak degistirilmesi manipule edilmesidir. Protein adsorpsiyonu Kuartz Kristal Mikroterazi biyosensör kullanılarak yerinde incelenmistir. Sonuçlara göre kullanılan proteinler aimno asit konjuge KDMerle modifiye yüzeylere amino asit çesidi ve konsantrasyona baglı olarak degisik afinite özellikleri göstermistir. Örnegin, Histidin modifiye Au ve SiO2 yüzeylerde protein adsorpsiyonu açık bir sekilde farklılık göstermistir. Ek olarak, Lözin modifiye Au ve SiO2 yüzeylerde protein adsorpsiyonunda aynı yüzey kimyasına baglı olarak yakın sonuçlar elde edilmistir. Sonuç olarak malzemelerin kontrollü yüzey kimyasının protein adsopsiyon manüplasyonu için biyomedikal uygulamalarda büyük bir potansiyelinin oldugu gözlenmistir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, novel amino acid (conjugated histidine, leucine, serine, tryptophan) conjugated self-assembled molecules (SAMs) were synthesized and used to modify model metallic [Gold, (Au)] and inorganic [Silicon Oxide, (SiO2)] surfaces to investigate protein adsorption. In the first step, Au and SiO2 surfaces were cleaned and modification of surfaces were carried out with 3-mercaptopropanoyl and 3 - (trimethoxysilyl) propane functional groups conjugated amino acids (for Au; histidine, leucine, serine, tryptophan, for SiO2; histidine and leucine), respectively. Syntheses of amino acid conjugated SAMs were characterized with 1H-Nuclear Magnetic Resonance (1H-NMR) Spectroscopy. Au and SiO2 surfaces modified with amino acid conjugated SAMs were characterized water contact angle measurements. We aimed to manipulate and change the adsorption of the proteins (Albumin, Fibrinogen and Immunoglobulin G) on these surfaces using amino acid conjugated SAMs. Protein adsorption was investigated in situ by using Quartz Crystal Microbalance (QCM) biosensors. According to results, target proteins have shown different affinity to the amino acid conjugated Au and SiO2 coated crystals depending the type of the amino acids and concentration. For instance, according to comparison of Histidine modified SiO2 and Au surfaces, properties of surfaces have shown a clear difference and effect on protein adsorption. In addition, according to comparison of Leucine modified SiO2 and Au surfaces, properties of surfaces have shown a clear effect on protein adsorption as having the same surface chemistry. Consequently, it has been observed that these controlled chemistry on the surfaces of materials have a great potential to manipulate protein adsorption for biomedical applications.