Elmacık, Koçpınar ve İncesu köyleri ve çevresinin florası(Aksaray)
Flora of Elmacık, Koçpınar and İncesu villages and environment(Aksaray)
  1. Tez No: 398706
  2. Yazar: MUSTAFA BAŞER
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHTAP TEKŞEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Botanik, Botany
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aksaray Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
Bu araştırma Elmacık, Koçpınar ve İncesu Köyleri ve çevresinin (Aksaray) florasını tespit etmek amacıyla yapılmıştır. Çalışma alanından 2013-2014 yılları arasında 691 bitki örneği toplanmıştır. 55 familya (Pteridophyta 1, Gymnospermae 2, Angiospermae 52) ve 220 cinse (Pteridophyta 1, Gymnospermae 4, Dicotyledonae 187, Monocotyledonae 28) ait, 366 takson tespit edilmiştir. Pteridophyta 1 takson ve Spermatophyta 365 takson ile temsil edilmektedir. Gymnospermae 4 takson, Angiospermae 215 takson (Dicotyledonae 187, Monocotyledonae 28) içermektedir. Toplam 45 takson Türkiye için endemiktir ve endemizm oranı % 12.29'dur. Taksonların fitocoğrafik bölgelere göre dağılımı ise şöyledir: (% 21.3) İran-turan elementi 78, (% 6,0) Akdeniz elementi 22, (% 6.5) ise Avrupa-Sibirya elementi 24 ve (% 66.1)'i ise çok bölgeli ve bölgesi bilinemeyen 242'dir.
Özet (Çeviri)
This research was carried out to determine the flora of Elmacık, Koçpınar and İncesu Villages and environment (Aksaray). As a result of the examination of 691 plant specimens collected from the area, in 2013 and 2014. 366 taxa that belong to 55 families (Pteridophyta 1, Gymnospermae 2, Angiospermae 52) and 220 genera (Pteridophyta 1, Gymnospermae 4, Dicotyledonae 187, Monocotyledonae 28) was determined. 365 taxa belong to Spermatophyta divisio. Gymnospermae are represented by four taxa and Angiospermae are represented by 214 taxa (Dicotyledonae 187, Monocotyledonae 28). The 45 of the total taxa are endemic to Turkey and the rate of endemizm is 12.29 %. The phytogeografic elements are represented as follows; Irano- Turanian 78 taxa (21.3 %), Mediterranean 22 taxa (6.0 %), Euro-Siberian 24 taxa (6.5 %) and widespread and others which their regions unclarified 320 taxa (66.12 %).