Application of deadbeat controllers and pole placement methodologies for friction compensation in mechanical systems
Mekanik sistemlerde sürtünme giderimi için deadbeat denetleyici ve kutup yerleştirme denetimi uygulaması
- Tez No: 398815
 - Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER MORGÜL
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
 - Yıl: 2015
 - Dil: İngilizce
 - Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
 - Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 144
Özet
Sürtünme, mekanik sistemlerde kaçınılmaz bir şekilde oluşur. Kontrol sistemleri tasarlanırken sürtünmenin gözardı edilmesi, kontrol sisteminin performansını düşürmektedir. Bu tezde, tasarlanan kontrol sistemlerinde kutup yerleştirme ve deadbeat metodolojilerini kullanarak, mekanik sistemler için sürtünme giderme yöntemleri sunulmaktadır. Kutup yerleştirme temelli tasarım ITAE, oturma zamanı ve maksimum aşma gibi değişik performans kriterlerine göre yapılmıştır. Deadbeat denetleyici temelli tasarım ise referans sinyaline bağlı olarak parametrize edilen Diophantine denklemlerine göre yapılmıştır. Ayrı ayrı hem hız hem pozisyon kontrolü sağlayan hiyerarşik kontrol yapısı kullanılarak, sistem performansı simülasyonlarla analiz edilmiştir. Simülasyon sonuçları, iki yöntemin de, mevcut sürtünme giderme yöntemlerine kıyasla, uygulandığı sistemin performansını kabul edilebilir ölçüde geliştirdiğini ortaya koymuştur. Ayrıca, simülasyonlar, takip hassasiyeti baz alındığında da kontrol performansının arttığını göstermiştir. Deadbeat denetleyicinin ise minimum oturma zamanı baz alındığında daha umut vaat eden bir kontrol yöntemi olduğu gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Friction is an almost unavoidable component of many mechanical systems. When not taken into account in designing control systems, the effect of friction may result in the degradation of controlled system performance. This thesis deals with the problem of designing a control system, for friction compensation in mechanical systems, via pole placement and deadbeat methodologies. Pole placement design is based on different performance measures and indices such as settling time, overshoot and ITAE. Deadbeat controller design is based on parameterization of Diophantine equations which depend on the reference signal to be tracked. System performance is analyzed on simulation level by the application of the two methodologies in a hierarchical feedback system structure, which provides both position and velocity control separately. Simulation results show that both methodologies provide acceptable performance as compared to the existing compensation schemes in literature and control performances are improved with respect to their accuracy of tracking. In addition, deadbeat controller is observed to be more promising in terms of minimum settling time.