Kırşehir koşullarında farklı Macar Fiği (Vicia pannonica Crantz) + İtalyan çimi (Lolium multiflorum Lam.) karışım oranlarının verim ve kalite üzerine etkilerinin belirlenmesi
Determination of the effects of different rates of Hungarian Vetch (Vicia pannonnica Crantz) + Annual Ryegrass (Lolium multiflorum Lam.) mixtures on yield and quality under Kırşehir conditions
- Tez No: 398832
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. TAMER YAVUZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ahi Evran Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
Bu araştırma, Macar Fiği (Vicia pannonica Crantz) ve İtalyan çiminin (Lolium multiflorum Lam.) farklı karışım oranlarının Kırşehir koşullarında verim ve kalite özelliklerini belirlemek amacıyla, Altınova–2002 Macar fiği ve Trinova İtalyan çimi çeşitleri kullanılarak yapılmıştır. Deneme tesadüf blokları deneme desenine göre Ahi Evran Üniversitesi tarla denemeleri arazisinde, 2013-2014 vejetasyon döneminde yürütülmüştür. Ekimi yapılan saf tür ve karışımların yaş ot verimleri 683.5-963.3 kg/da, kuru madde verimleri 205.3-315.9 kg/da ve ham protein verimleri 23.70-50.18 kg/da arasında tespit edilmiştir. Denenen tür ve karışımların ham protein oranları, ADF oranları, NDF oranları, ADL oranları ve LER değerleri gibi kalite özellikleri ise sırasıyla %11.58-17.86, %28.69-39.66, %37.12-59.67, %6.22-7.84, ve 1.09-1.27 arasında değişmiştir. En yüksek yaş ot ve kuru ot verimleri %80 Macar Fiği+ %20 İtalyan Çimi karışımından elde edilmiştir. En düşük ADF ve NDF oranları yalın ekilen Macar fiğinden elde edilirken, en yüksek oranlar ise yalın ekilen İtalyan çiminden elde edilmiştir. Karışımlardaki Macar fiği oranı arttıkça ham protein oranları yükselmiş, ADF ve NDF oranları azalmıştır. Sonuç olarak %80 Macar fiği+ %20 İtalyan çimi karışımının saf ekilen tür ve diğer karışımlara göre verim ve kalite bakımından üstün olduğu belirlenmiş ve Kırşehir koşullarında başarıyla yetiştirilebileceği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to determine yield and quality characteristics of different mixture ratios of Hungarian Vetch (Vicia pannonica Crantz) and Italian ryegrass (Lolium multiflorum Lam.) in Kırşehir conditions by using Altınova-2002 Hungarian vetch and Trinova Italian ryegrass varieties. Trial was designed in randomized complete block in the field trial area of Ahi University during the vegetation period of 2013-2014. Yields of pure sowed and mixtures were determined between 683.5-963.3 kg/da for herbage, 205.3-315.9 kg/da for dry matter, 23.70-50.18 kg/da for crude protein yield. Crude protein, ADF, NDF, ADL ratios and LER values ranged between 11.58-17.86%, 28.69-39.66%, 37.12-59.67%, 6.22-7.84%, 1.09-1.27 respectively. The highest herbage and dry matter yield was obtained from the Hungarian vetch 80%+ Italian ryegrass 20% mixture. The lowest rates of ADF and NDF were obtained from the pure sowed Hungarian vetch while the highest rates were obtained from the pure sowed Italian ryegrass. ADF, NDF rates were declined and crude protein rates were increased when Hungarian vetch rates in the mixtures increased. In conclusion, Hungarian vetch 80%+ Italian ryegrass 20% mixture was found superior than the other pure sowed species and mixtures in terms of yield and quality characters and it is concluded that this mixture can be grown successfully in Kırşehir conditions.