Hindi (Meleagridis gallopavo) semeninin dondurulmasında kullanılan farklı sulandırıcıların karşılaştırılması
Comparison of different diluent used in turkey (Meleagris gallopavo) semen freezing
  1. Tez No: 398839
  2. Yazar: MEHMET KUZLU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ATİLLA TAŞKIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ahi Evran Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Bu çalışma, farklı sulandırıcıların kullanılarak hindi spermasının uzun süreli muhafaza yöntemlerinin geliştirilmesi amacıyla yapılmıştır. Çalışma boyunca 5 adet hindiden masaj yöntemiyle haftada ikişer kez ve toplamda 44 kez sperm alınmıştır. Elde edilen nativ spermaların ortalama ejekülat miktarı, sperm yoğunluğu, motilite ve vitalite değerleri sırasıyla 0,22±0,01 ml, 3,5±0,17 x109 sp/ml, % 77,0±1,44 ve % 86,2±0,95 olarak belirlendi. Çalışmada, % 5 DMSO kriyoprotektanı içeren Glikoz, Tris-Glikoz, Laktatlı Ringer ve Laktatlı Ringer-Glikoz sulandırıcıları kullanılmıştır. Hindilerden alınan spermalar birleştirilip 4 eşit parçaya bölünerek 1:3 oranında sulandırıldıktan sonra +4°C' de 90dk boyunca ekilibrasyona tabi tutulmuştur. Ekilibrasyon sonrası 5dk süreyle -80°C' ye kadar sıvı azot buharında dondurulmuş ve -196°C' lik sıvı azot içerisinde depolanmıştır. Dondurma-çözme sonrası motilite değerleri sırasıyla % 43,3±1,62, % 12,2±0,66, % 12,6±0,92 ve % 24,6±1,53 olarak bulunmuştur. Dondurma-çözme sonrası vitalite değerleri ise sırasıyla % 55,8±1,89, % 23,8±1,58, % 21,5±1,10 ve % 36,5±1,59 olarak tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to improve the development of long-term preservation methods of turkey semen using different extenders. Semen was collected from five turkeys by manual massage method twice a week and a total of 44 times throughout the study. The means amount of the resultant nativ semen ejakulate volume (ml), sperm concentration (x109 sp/ml), motility (%) and vitality (%) were recorded as 0,22±0,01 ml, 3,5±0,17 x109 sp/ml, % 77,0±1,44 and % 86,2±0,95 respectively. In this study, used Glucose, Tris-Glucose, Lactated Ringer and Lactated Ringer-Glucose extenders containing % 5 DMSO cryoprotectant. The semen collected from turkeys combained and divided into four equal parts. The semens equilibrated at 4°C for 90 min after diluted 1:3 with extenders. The semens stored at -196 o C on liquid nitrogen after frozen at -80°C for 5 min on liquid nitrogen vapour. After post-thaw motility for Glucose, Tris-Glucose, Lactated Ringer and Lactated Ringer-Glucose detected as % 43,3±1,62, % 12,2±0,66, % 12,6±0,92 and % 24,6±1,53 and for vitality detected as % 55,8±1,89, % 23,8±1,58, % 21,5±1,10 and % 36,5±1,59 respectively.