Çevresel zenginleştirmenin etlik piliçlerin bazı davranış, büyüme ve karkas özellikleri ile kan parametrelerine etkisi
Environmental enrichment of some behaviour the broiler, effects of growth and carcass characteristics and blood parameters
  1. Tez No: 398838
  2. Yazar: MEHMET YILDIRIM
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ATİLLA TAŞKIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ahi Evran Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
Bu çalışmada çevresel zenginleştirmenin etlik piliçlerin canlı ağırlık, yem tüketimi, rektal sıcaklık, korku davranışı (Tonik İmmobilite), yürüme skoru ile bazı kan parametrelerine etkisinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Araştırmada, 280 adet bir günlük yaştaki etlik civcivler kullanılmıştır. Haftalık canlı ağırlıklar, yem tüketimleri ve yemden yararlanma oranları belirlenmiş, 3. ve 6. haftalarda tonik immobilite (TI) testi yapılmış, rektal sıcaklıklar saptanmıştır. Aynı dönemde dalak, karaciğer ve bursa fabricius ağırlıkları saptanmıştır. Denemenin 6. haftalarında tüm gruplardan alınan kan örneklerinden elde edilen analiz sonuçlarına bakılmıştır. Ayrıca denemenin 6. haftasında yürüme skoru testi yapılmıştır. Deneme sonunda kontrol grubunun 42. gün ortalama canlı ağırlığı muamele gruplarından yüksek ancak istatistiksel olarak önemli olmadığı anlaşılmıştır (P>0.05). Muamele gruplarının yemden yararlanma oranı, kontrol grubundan daha iyi olduğu saptanmıştır. Denemenin 21. ve 42. günlerinde kesilen piliçlerin lenfoid organ ağırlıkları ve rektal sıcaklık değerleri bakımından istatistiksel olarak bir fark gözlemlenmemiştir (P>0.05).
Özet (Çeviri)
In this study, environmental enrichment in broiler live weight, feed intake, rectal temperature, fear behavior (Tonic Immobility), aimed to determine the effect of some blood parameters walk score. In the study, 280 one-day-old broiler chicks were used in. Weekly live weight, feed intake and feed conversion ratio determined, 3 and 6 weeks in tonic immobility (TI) test done, rectal temperatures are determined. In the same period, liver, spleen and bursa fabricius weights were determined. In week six of the experiment it analyzed the results of the analysis obtained from blood samples taken from all groups. In addition, attempts were made to walk the 6 week test scores. Trial of the control group after 42 days higher than the average live weight was found that the treatment group, but not statistically significant (P>0.05). The rate of feed of the treatment groups was found to be better than the control group. Trial of 21 and 42 days in the lymphoid organs and in terms of the weight of slaughtered chicken rectal temperatures observed no statistically difference (P> 0.05).