Üç fazlı şebeke bağlantılı çok seviyeli evirici kullanarak aktif filtreleme yeteneğine sahip fotovoltaik sistemin tasarımı ve uygulanması
Design and application of photovoltaic system capable of active power filtering using three phase grid connected multilevel inverter
- Tez No: 398889
- Danışmanlar: PROF. DR. ENGİN ÖZDEMİR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Enerji, Electrical and Electronics Engineering, Energy
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Elektrik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 147
Özet
Bu tez çalışmasında üç fazlı, tek aşamalı olarak üç seviyeli nötr noktası kenetlemeli (3S-NNK) evirici üzerinden şebekeye bağlı aktif güç filtreleme yeteneğine sahip FV sistem tasarımı ve uygulanması ele alınmaktadır. Önerilen sistem mümkün olan en büyük FV gücü şebekeye aktarmanın yanı sıra aynı zamanda doğrusal olmayan yüklerin neden olduğu harmonik akımlarının ve reaktif gücün kompanzasyonunu yapabilmektedir. Böylece FV sistem geleneksel FV sistemlere göre daha işlevsel olmaktadır ve elektrik enerji sistemleri için daha faydalı hale gelmektedir. Önerilen sistemin denetimi senkron referans çatı denetim algoritması ve histeresiz akım denetimi tekniği esaslı olarak gerçekleştirilmektedir. Önerilen sistemin etkinliği Matlab/Simulink ortamında yapılan benzetimlerle ve dSPACE DS1103 denetim tabanlı deneysel çalışmalarla gösterilmektedir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, it is presented that a three-phase three-level neutral point clamped (NPC) inverter based single-stage grid-connected photovoltaic (PV) system with active power filter (APF) functionality. The proposed system can perform both the maximum real power injection with the perturb and observe (P&O) maximum power point tracking (MPPT) algorithm from the PV panels into the grid and active power filtering to compensate the load current harmonics and reactive power. Thus, the PV system operates more functional compared to the conventional PV systems and can be useful for power system applications. Control of the proposed system is based on synchronous reference frame control algorithm and hysteresis-band current control technique. The effectiveness of the proposed system is demonstrated with Matlab/Simulink simulations and validated through dSPACE DS1103 real-time control platform based laboratory experimental results.