Taşıt LPG tanklarının patlatma basınçları ve yorulma performanslarının incelenmesi
Investigation of burst pressures and fatigue performances of vehicle LPG tanks
- Tez No: 398890
- Danışmanlar: PROF. DR. YASİN KİŞİOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 193
Özet
Bu çalışmada, ülkemizde taşıt LPG tankı üreten bazı firmaların ürettikleri ve piyasada yaygın kullanılan hacimlerdeki tankların deneysel patlatma basınçları ve yorulma çevrim performansları belirlenmiştir. Aynı zamanda, deneye tabi tutulan tankların boyutları, gövde, kapak ve kaynak bölgeleri olmak üzere tüm bileşenlerinin et kalınlıkları da ölçülerek standart gereklilik değerleri ile karşılaştırılmıştır. Tankların malzeme mekanik özellikleri çekme deneyi kullanılarak ölçülmüştür. LPG tanklarının patlatma ve yorulma deneylerini yapmak için çok amaçlı PLC kontrollü elektro-hidrolik deney düzeneği tasarlanarak kurulmuştur. Deney düzeneği hem patlatma hem de yorulma deneyleri yapabilecek şekilde tasarlanmıştır. Hâlihazırda ülkemizde faal olarak LPG tankı üretimi yapan firmalar belirlenerek en çok satış yaptıkları tank hacimleri ve türleri tespit edilmiştir. Bu çalışma kapsamında ülkemizde üretimlerine devam eden 6 farklı firmaya ait LPG tankları incelenmiştir. Silindirik ve torisferik tanklardan satın alınarak tüm tanklar patlatma ve yorulma deneyine tabi tutulmuştur. Ayrıca bilgisayar destekli simülasyon çalışmaları yapılmıştır. Sonuçlar kaydedilerek veri ve bulgular değerlendirilmiş, hem patlatma hem de yorulma deneyleri standartta belirtilen gerekliliklerle karşılaştırılmıştır. Bazı firmalara ait tanklar standartların öngördüğü minimum değerleri karşılarken bir kısmının karşılamadığı sonucu ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, experimental burst pressures and fatigue performances of vehicle LPG tanks used in common volumes and manufactured by some companies in our country were determined. At the same time, the characterizations of the tanks including dimensions, body shape, end-closures, weld regions, thickness etc. of the tested tanks were measured to compare with the regulation requirements. Mechanical properties of tank materials were measured using uniaxial tensile test technique. In order to test the bursts and fatigue performances of the LPG tanks, multipurpose PLC controlled electro-hydraulic experimental test equipment was set up. The experimental equipment were designed for both burst and fatigue tests. Active LPG manufacturers producing in the most common volumes of the LPG tanks in our country were well-defined. Within the scope of this study, the LPG tanks manufactured by six different companies in our country were considered. The cylindrical and torispherical LPG tanks in different groups were purchased and subjected to burst and fatigue tests. Computer aided simulations of the burst and fatigue tests of the LPG tanks were also performed. The results of both experimental studies and computer aided simulations of the burst and fatigue tests were saved and compared based on the regulation requirements. The burst pressure and fatigue performance values of the LPG tanks manufactured by some companies were not satisfied the requirements of the regulations.