Tek kamera kullanarak nesne-kamera arasındaki uzaklığın belirlenmesi için bir yöntem
A method for determination of object-camera distance by using single camera
  1. Tez No: 398892
  2. Yazar: FATMA KUNCAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET YILDIRIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilişim Sistemleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Bu çalışmada, son yıllardaki teknolojik gelişimlere bağlı olarak, birçok alanda yaygın bir şekilde kullanılan görüntü işleme metotları ile nesne tespiti ve bu nesnenin kameraya olan uzaklığının belirlenmesi üzerinde çalışılmıştır. Tek web kamera kullanarak, daha düşük maliyetle, nesnelerin kameraya olan uzaklıklarını ölçmek için robotik uygulamalarda kullanılabilecek bir yöntem önerilmiştir. Elde edilen sonuçlar üzerinden algoritma optimize edilerek, nesneler arasındaki uzaklığı belirlemede de kullanılabilecek bir algoritma geliştirilmiştir. Sistem gerçek zamanlı olarak test edilmiş ve sonuçlar gözlemlenmiştir. Geliştirilen algoritmanın kullanılan diğer yöntemlerle karşılaştırılması yapılmış ve başarımının daha yüksek olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, object detection and determination of object-camera distance are studied by using image processing methods, which are used widely in many areas in recent years depend on technological development. A low cost method that can be used in robotic applications is proposed to measure distance of the object to the camera by using single camera. The results are optimized through a developed algorithm that can also be used to determine the distance between the objects. The system was tested in real-time and results were observed. A comparison with another method was realized and the proposed method was found to be more successful.