Special solutions of the bohr hamiltonian with the woods-saxon potential
Woods-saxon potansiyeli içeren bohr hamiltoniyeninin özel çözümleri
- Tez No: 398893
 - Danışmanlar: PROF. DR. BÜLENT GÖNÜL
 - Tez Türü: Doktora
 - Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
 - Yıl: 2015
 - Dil: İngilizce
 - Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Fizik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 74
Özet
Kollektif Model çerçevesinde atom çekirdeğinin yapısını açıklamaya yönelik son etkin çalışmalar, kullanılan modellerin güvenilirliğini test edebilmek için birçok araştırmacıya imkan veren, çekirdeğin kuantum şekil faz geçişlerine odaklanmaktadır. Beş boyutta beta ve gama kollektif değişkenleri cinsinden çekirdeğin kollektif davranışı ile ilgilenen Bohr Hamiltoniyeninin özel çözümleri olarak E(5) ve X(5), sırasıyla çekirdeğin titreşim durumundan gama-kararsız/eksenel simetrik prolate rotor durumu arasındaki şekil faz geçişlerini tanımlayan en önemli kritik nokta simetrileridir. Bundan dolayı, ilgili literatürde ilk uygulama olmak üzere, E(5) ve X(5) kritik nokta simetrilerinin her ikisi de ele alınarak, açısal momentum bariyeri içeren bilindik Woods-Saxon potansiyeline sahip Bohr Hamiltoniyeni relativistik olmayan durumlar için analitik olarak çözüldü. İlgili yeni çözümün, 100 den fazla çift-çift çekirdek için temel seviye ve gama bandları içindeki enerji aralıklarını başarılı şekilde ürettiği ve güvenli, kesin hesaplamalar için gereken fiziksel olarak kabul edilebilir parametrelere içerik kazandırdığı gözlemlendi.
Özet (Çeviri)
The recent influential studies on the nuclear structure have focused on the quantum shape phase transitions of atomic nuclei within the frame of the Collective Model, which have enabled many researchers to test the reliability of the models used. As the special solutions of the Bohr Hamiltonian dealing with collective behaviour of the nucleus in terms of collective variables beta and gama in five-dimension, E(5) and X(5) are the most important critical point symmetries, which describe the shape phase transition between vibrational and gama-unstable/axially symmetric prolate rotor, respectively. Hence, for the first time in the related literature, considering both E(5) and X(5) critical point symmetries, the Bohr Hamiltonian with the well-known Woods-Saxon potential involving the repulsive angular momentum barrier in the non-relativistic domain is solved analytically. We observe that the corresponding new solution well reproduces energy spacing within the ground state and gama bands for more than 100 even-even deformed nuclei, and gives an insight to the physically acceptable parameters that is required for reliable and accurate calculations.