Lactobacillus rhamnosus'un porphyromonas gingivalis ile streptococcus mutans'ın gingival fibroblast hücrelerine adezyonu üzerine etkisinin incelenmesi
Investigation of the effect of lactobacillus rhamnosus against porphyromonas gingivalis and streptococcus mutans adhesion to gingival fibroblast cells
- Tez No: 399207
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GÜLÇİN AKCA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Son yıllarda insan ağız boşluğuna yerleşen yaklaşık 700 bakteri türü ya da filotipi olduğu saptanmıştır. Bu türlerin bazıları kommensal olup, ağız sağlığı için olumlu bir etki yaparken, bazılarının patojen olabildiği düşünülmektedir. Dişeti hastalıkları ve diş çürüklerinin oluşumunda ağız bakterileri önemli rol oynamaktadırlar. Ağız patojenleri birbiri ile etkileşerek hastalık oluşumunda iş birliği yapabilmekte ve böylece patojeniteyi artırabilmektedirler. Diğer enfeksiyon hastalıklarında olduğu gibi dental enfeksiyonların da başlamasında en önemli adımlardan birisi bakterilerin ağız epiteline adezyonudur. Bu çalışmada, probiyotik özelliği olan Lactobacillus rhamnosus ATCC 9595 standart suşunun, ağız patojenlerinden konak hücrelere internalizasyonu ile bilinen ve doku yıkımını kolaylaştıran geniş donanımlı virülans faktörlerine sahip Porphyromonas gingivalis ile dental plak ve diş çürükleri ile ilişkilendirilen viridans streptokoklardan Streptococcus mutans'ın adezyonunu etkileyip etkilemediğinin araştırılması amaçlanmıştır. Bu çalışmada, periodontitis patogenezinde en çok etkilenen bağ dokusu hücrelerinden insan gingival fibroblast hücrelerinin hücre kültürleri yapılarak ağız ekolojisinde sık rastlanan mikroorganizmaların bu hücrelere olan adezyon kapasitelerinin in vitro olarak incelenmesi planlanmış ve araştırmalar gerçekleştirilmiştir. Bu amaçla, in vitro insan gingival fibroblst hücre kültürleri üzerinde bakterilerin birbirleriyle ve konak hücre ile etkileşimleri zaman faktörü dikkate alınarak değerlendirilmiştir. İnsan gingival fibroblastları hücre kültürü ortamında çoğaltıldıktan sonra seçilen bakterilerle enfekte edilmişlerdir. Daha sonra Gram boyama yöntemiyle boyanmış ve ışık mikroskobunda hücrelere tutunan bakteri sayıları belirlenerek adezyon kapasiteleri belirlenmiş ve istatistiksel olarak değerlendirilmiştir. Çalışma sonuçlarına göre, Lactobacillus rhamnosus'un periodontopatojenler arasında büyük önem taşıyan Porphyromonas gingivalis'in gingival fibroblast hücrelerine adezyonunu inhibe ettiği belirlenmiştir. Bunun yanı sıra Lactobacillus rhamnosus'un diş çürüklerinin major faktörlerinden biri olan Streptococcus mutans'ın adezyonunu ise istatistiksel olarak anlamlı ölçüde inhibe etmediği gözlemlenmiştir. Bu çalışmada elde edilen sonuçlara göre probiyotik özellikli Lactobacillus rhamnosus'un kronik periodontitis oluşumunun inhibisyonunda etkili olduğunu; fakat karyojenite oluşumunun inhibisyonuna anlamlı bir etkisi olmadığı sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
There are approximately 700 bacterial species or phylotypes colonizing the human oral cavity that have been detected in the past few years. Some of these species are considered commensal and are believed to have a positive effect on oral health, while others are considered pathogenic. Oral bacteria plays an important role for the formation of gingival diseases and tooth decay. Oral pathogens may cooperate for the formation of diseases by interacting with each other and thus increase the pathogenicity. Like other infectious diseases, the adhesion of bacteria to the oral epithelium is one of the most important step for the beginning of dental infections. The aim of this study is to observe the effectiveness of standard Lactobacillus rhamnosus ATCC 9595 strain, as a probiotic bacteria, for the adhesion of Streptococcus mutans which is a member of viridans streptocci associated with dental plaque and the formation of caries, and for the adhesion of Porphyromonas gingivalis, as an oral pathogen,which is known as having well-equipped virulence factors that facilitates the tissue destruction and internalization to the host cells. For this study in vitro controlled trials were examined on human gingival fibroblast cell cultures depending on the time intervals, bacteria-bacteria and bacteria-host interactions. As one of the most important cell types at pathogenesis of periodontitis, fibroblasts were used in thus study in order to observe the adhesion of the microorganisms. In addition, the interactions between commensal and pathogen strains among the oral flora and their adhesion capacity to the cells were examined in this study. The adhesion capacities of bacteria in the human gingival fibroblast cell culture medium were evaluated by Gram staining microscopically within the stated time intervals for the determined bacteria. The results of the study revealed that, Lactobacillus rhamnosus inhibited the adhesion capacity of Porphyromonas gingivalis, which has a great importance among periodontopathogens. Besides it was found that Lactobacillus rhamnosus showed no statistically significant inhibition effect for the adhesion capacity of Streptococcus mutans, which is one of the major factor for dental caries. According to the results of the study, probiotic Lactobacillus rhamnosus was found efficative for the inhibition of chronic periodontitis formation but it has no inhibitive effect for the cariogenecity formation in tooth decay.