Deneysel testis torsiyonunda, detorsiyon sonrası tunika albuginea insizyonunun testis dokusu üzerine etkisi
- Tez No: 399335
- Danışmanlar: PROF. DR. AYDIN ŞENCAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Cerrahisi, Pediatric Surgery
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Testis torsiyonu, Çocuk Ürolojisi'nin halen önemli sorunlarından biridir. Bu çalışmada, sıçan testis torsiyon-detorsiyon modelinde detorsiyon sonrası tunika albuginea insizyonları yapılmış ve yapılan insizyonların testis dokusu üzerinde oluşturduğu histolojik, immünohistokimyasal ve apoptotik etkiler araştırılmıştır. Çalışmada 24 adet erkek sıçan kullanıldı. Her biri 8 denekten oluşan 3 grup oluşturuldu. Grup I: Testis, saat yönünde 720º döndürülerek torsiyon oluşturuldu ve tunika albuginea'sından skrotuma iki adet ipek sütür ile tespit edildi. İşlem sonrası insizyon kapatıldı. Testisin 4 saat süreyle torsiyone kalması sağlandı. 4. saatin sonunda testis detorsiyone edildi. Daha sonra testisin tunika albuginea'sı üzerine 3 adet longitudinal insizyon yapıldı. Grup II: Torsiyon ve detorsiyon, Grup I'dekine benzer şekilde yapıldı, ancak tunika albuginea insizyonu yapılmadı. Grup III: Sham kontrol grubuydu. Deney grupları birinci haftanın sonunda sakrifiye edildi. Testisler çıkarılarak histolojik, immünohistokimyasal ve apoptotik aktivite değerlendirildi. Çalışmamızda testislerin detorsiyonu sonrası tunika albuginea insizyonları, testisin renginde kısmi düzelmeye yol açtı.
Özet (Çeviri)
Testicular torsion is one of the most important diseases in pediatric urology. In this study, tunica albuginea incision has been made after detorsion in rat testis torsion-detorsion model and the histological, immunohistochemical and apoptotic effects of this incision on testis tissue have been investigated. In the study, twenty four male rats were used. The rats were randomly divided into 3 groups of 8 animals each. Group I: Testicular torsion was created by rotating the left testis 7200 clockwise. The testis was fixed from tunica albuginea to scrotum with 2/0 silk suture. The scrotal incision was closed after the operation. After being maintained torsioned for 4 hours, the testis was detorsioned. Then, three longitudinal incisions were made on tunica albuginea of the testis. Group II: Torsion and detorsion was created the same way as in Group I, but tunica albuginea incision wasn't made. Group III: Sham control group. At the end of the first week, experimental groups were sacrificed and the testes were removed. The tissues were examined histologically and immunohistochemically. Additionally, apoptotic activity was assessed. In our study, tunica albuginea incision after detorsion led to partial improvement in color.