Örgütsel adaletin örgütsel bağlılık üzerindeki etkisi: Karabük Üniversitesi akademik personel üzerinde bir araştırma
The effect of organizational justice on organizational commitment: A study on academic staff working in Karabük University
  1. Tez No: 399366
  2. Yazar: BETÜL TUNÇBİZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. OZAN BÜYÜKYILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
Son yıllarda örgütsel adalet ve örgütsel bağlılık kavramları önemli hale gelmekte ve örgütsel davranış alanında yer verilen önemli kavramlar arasında yer almaktadır. Bu bağlamda yapılan çalışma, örgütsel bağlılığın bileşenleri olan duygusal bağlılık, devam bağlılığı ve normatif bağlılık ile örgütsel adaletin bileşenleri olan dağıtımsal adalet, işlemsel adalet ve etkileşimsel adalet ilişkisini belirlemeye çalışmaktadır. Çalışmanın amacı, Karabük Üniversitesinde görev yapan akademik personelin örgütsel adalet algılamalarını analiz ederek, örgütsel bağlılık seviyeleri üzerinde herhangi bir etkisinin bulunup bulunmadığını tespit etmektir. Bu amaç kapsamında çalışma, Karabük Üniversitesinde görev yapmakta olan 280 akademik personel üzerinde gerçekleştirilmiştir. Hipotezleri test etmek amacıyla, hiyerarşik regresyon analizinden yararlanılmıştır. Çalışmanın sonucunda örgütsel adaletin her üç boyutunun da duygusal bağlılığı pozitif yönde ve anlamlı olarak etkilediği belirlenmiştir. Devam bağlılığı üzerinde örgütsel adaletin yalnızca etkileşimsel adalet boyutunun etkili olduğu, dağıtım ve işlemsel adaletin etkisinin bulunmadığı tespit edilmiştir. Normatif bağlılık üzerinde ise, dağıtım adaletinin ve etkileşimsel adaletin pozitif yönlü ve anlamlı etkisinin olduğu, işlemsel adaletin ise herhangi bir etkisinin bulunmadığı saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
In recent years, the concepts named organizational justice and organizational commitment become more important and rank among the key concepts in the field of organizational behavior. The study in this context, tries to determine the relationship between distributive, procedural and interactional justice which are the components of organizational justice and affective, continuance and normative commitment which are the components of organizational commitment. The purpose of this study is to determine whether organizational justice has an impact on organizational commitment for academic staff in Karabük University. Within the scope of this study, empirical evidence has gathered from 280 academicians working in Karabük University. Hierarchical regression analyses were conducted to test the hypotheses. As a result it was determined that each of the three dimensions of organizational justice has a positive and significant effect on affective commitment. Also, it was identified only the interactional justice has an effect on continuance commitment, distributive and procedural justice has an insignificant effect on continuance commitment. Finally, on normative commitment, distributive and interactional justice has a positive and significant effect, but procedural justice has not a significant effect.