Representation of similar objects as a group: Effects of variance on ensemble representations
Benzer nesnelerin grup olarak temsili: Grup istatistiklerinde varyansın etkisi
- Tez No: 399455
 - Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞECAN BODUROĞLU
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Psikoloji, Psychology
 - Yıl: 2013
 - Dil: İngilizce
 - Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 117
Özet
Önceki araştırmalar görsel sistemin istatistiksel özet temsiller çıkarma yetisine sahip olduğunu göstermiştir. Ancak, az sayıda çalışma varyansı bu temsiller açısından incelemiştir. İlk deney setinde (Deney 1, 2A ve 2B), varyans bilgisinin grup istatistikleri üzerine etkileri incelenmiştir. Katılımcılara tek bir daire/çizgi veya dokuz daireden/çizgiden oluşan setler gösterilmiş ve katılımcılardan bir test dairesini/çizgisini ayarlayarak bu dairelerin/çizgilerin ortalama büyüklüklerini tahmin etmeleri istenmiştir. Koşullar arası ortalama eşit tutulurken varyans değişimlenmiştir. Deney 1 ve 2A sonuçları, katılımcıların eşit büyüklükteki dokuz dairenin ortalama büyüklüğünü, tek bir dairenin büyüklüğü kadar doğru bir şekilde temsil ettiklerini göstermiştir. Ancak, daha düzensiz görsel setlerden oluşan deney 2B sonuçlarına göre, eşit büyüklükteki dokuz dairenin ortalamasını tahmin etmek hata miktarını artırmıştır. Daha da önemlisi, varyansın yüksek olduğu durumlarda, katılımcılar ortalamayı olduğundan daha yüksek temsil etmişlerdir. İkinci deney setinde (Deney 3 ve 4), varyansın doğrudan istatistiksel özet bilgisi olarak temsili incelenmiştir. Katılımcılar art arda sunulan, aynı ortalama ve varyansa sahip fakat farklı büyüklükteki dairelerden oluşan iki görsel seti kıyaslamışlardır. İkinci set ilk sete kıyasla daha yüksek varyansa sahip olduğunda, katılımcıların performansının düştüğü saptanmıştır. Bu bulgu, varyansın olduğundan daha yüksek temsil edildiğini göstermektedir. Sonuçlar özet temsillerinin otomatikliği görüşünü destekler niteliktedir. Varyansın olduğundan daha yüksek olarak temsil edilmesi, ortalama tahminindeki yüksek temsillerin de kaynağı olmaya güçlü bir adaydır.
Özet (Çeviri)
Previous research has shown that the visual system forms accurate statistical summary representations, but little research to date has directly investigated how variance is represented as an ensemble statistics. In the first set of experiments (Experiments 1, 2A and 2B), we examined the effects of group variance on ensemble statistics. We presented viewers with either a single circle/line or with displays that had nine circles/lines, and asked them to estimate the mean size of these circles/lines by adjusting the size of a test circle/line. Across conditions we manipulated variance in the displays while keeping mean size constant. In Experiments 1 and 2A, participants were equally accurate in estimating the mean size of nine same-size circles/lines and a single circle/line. However, more irregular displays of Experiment 2B resulted in more error in the estimations of the size of nine same-sized lines. More critically, in higher variance displays, participants were more likely to overestimate mean size suggesting that variance biases mean size estimations. In a second set of experiments (Experiments 3 and 4), we directly tested whether variance is represented as an ensemble statistics. Participants judged whether two consecutively presented displays consisting of circles of various sizes and yet with identical means and variance. When the second display had higher as opposed to lower variance, accuracy was significantly lower suggesting that people were overestimating the variance of the initial display. The results support the notion of the automaticity of the ensemble statistics. The overestimation of variance representations might lead to overestimation bias in the mean size estimations.