The erotics of love and death in Victorian poetry
Viktorya dönemi şiirinde aşkın ve ölümün erotizmi
- Tez No: 399456
- Danışmanlar: PROF. DR. CEVZA SEVGEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Batı Dilleri ve Edebiyatı, İngiliz Dili ve Edebiyatı, Western Linguistics and Literature, English Linguistics and Literature
- Yıl: 2013
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Batı Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
Viktorya dönemi, çağın ataerkil, emperyalist, ve dini söylemlerinin inşa ettiği cinsellik anlayışı ile bilinir. Viktoryen cinsellik kavramı, kadınlar ve erkekler üzerinde baskı kurar, neyin ideal olduğunu belirten bir davranış kuralına göre cinsiyet rollerini belirler, ve kadınların ve aynı zamanda erkeklerin, yaşam alanını kısıtlar. Bu çalışma, on dokuzuncu yüzyılın erkek yazarları tarafından kaleme alınan şiirlerinin dönemin cinsellik anlayışını nasıl yansıttığını ve bu anlayışa nasıl tepki gösterdiğini `sahiplenme?, `hapsedilme?, ve `kötü kadınlık? temaları altında inceleyecektir. Modern ve çağdaş kuramlar ışığında, aşk ve ölüm ikilisinin erotizm çatısı altında bu şiirlerde ne şekilde ifade edildiği çalışmanın temel odak noktası olacaktır.
Özet (Çeviri)
The Victorian period is well-known for its constructed understanding of ?sexuality? which is one of the products of the patriarchal, imperialist and religious discourse of the age. The Victorian concept of sexuality exerts pressure on women and also on men, fixes gender roles according to a certain code of behavior which prescribes what is ideal and what is not, and delimits Victorian women?s living space accordingly. This study will explore how Victorian poetry by male authors reflects and reacts against the constructed concept of sexuality under the themes of appropriation, confinement, and evil femininity. In the light of modern and contemporary theory, this thesis focuses on how the dichotomy of love and death finds expression under the roof of eroticism in selected poems.