Kemal Sunal'ın Şaban tiplemesinde Charlie Chaplin ve Şarlo tiplemesinin etkileri
Effects of Charlie Chaplin and the Tramp on Kemal Sunal's Şaban persona
  1. Tez No: 399560
  2. Yazar: EFE TEKSOY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. OKAN ORMANLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Performing and Visual Arts
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Kültür Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İletişim Tasarımı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İletişim Tasarımı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
“Kemal Sunal'ın Şaban Tiplemesinde Charlie Chaplin ve Şarlo Tiplemesinin Etkileri”başlıklı bu çalışmada, Kemal Sunal sinemasında Chaplin etkisinin araştırması amaçlanmaktadır. Araştırmada, öncelikli olarak komedi sineması ve bu türdeki tiplemeler irdelenmiştir. Bu bağlamda dünya ve Türk sinemasındaki belli başlı komedyenler ve tiplemeleri ele alınmıştır. Yönetmen-oyuncu Charlie Chaplin'in Şarlo tiplemesi, komedyen Kemal Sunal'ın sinemasını ve bilhassa ve Şaban tiplemesini oldukça etkilemiştir. Bu bağlamda tez kapsamında Chaplin sinemasının dünya sinemasındaki konumuyla, Kemal Sunal'ın Türk komedi sinemasındaki ve onlara ait Şarlo ve Şaban tiplemeleri örnek filmlerle irdelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Aim of this study is to examine the effect of Chaplin on Kemal Sunal cinema which is very clear in this context. In the study, the comedy genre and its pioneers has been examined. It's very clear, like other comedians, Chaplin's cinema and his“Tramp”persona was very effective on Kemal Sunal's filmography. In this context Chaplin's effects on world cinema was carefully examined. And also its reflections Kemal Sunal's“Saban”persona has been compared in a comprensive way with selected films of both artists, with similarities and differences.