Sigmund Freud'un Oyun Kuramı çerçevesinde Kemal Sunal güldürüsü
Within the framework of Sigmund Freud's Game Theory Kemal Sunal laughter
  1. Tez No: 830442
  2. Yazar: BİRGÜL TEKİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZGE GÜVEN AKDOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Radyo-Televizyon, Radio and Television
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Radyo-Televizyon ve Sinema Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 146
Özet
Gülme ve oyun kavramları, tarih boyunca insanın yakın ilişkide olduğu ortak konulardır. Toplumsal birer edim olan bu kavramlar, pek çok disiplinde olduğu gibi genelde sinemada özelde ise güldürü türünde önemli bir rol oynar. Bu bağlamda, yapılan çalışmada Türk güldürü sinemasında önemli bir yere sahip Kemal Sunal'ın Şaban tiplemesiyle yer aldığı Tosun Paşa (1976) ve Süt Kardeşler (1976) filmleri, Sigmund Freud'un oyun kuramı çerçevesinde ele alınacaktır. Ayrıca oyun kuramı etrafında Kemal Sunal güldürüsü incelenerek gülme eylemini nasıl yarattığı ortaya konulmaya çalışılacaktır. Bu açıdan Freud'un oyun kuramı ve Freud'un önemli öncülerinden biri olduğu rahatlama kuramı başta olmak üzere gülme kuramları çalışmanın temelini oluşturacaktır. Bahsi geçen filmlerde Şaban tiplemesi çerçevesinde kurgulanan oyunlar sonucu meydana gelen güldürü unsurları metinsel çözümleme yöntemi ile incelenecektir. Şaban tiplemesine dayalı filmler, hem Kemal Sunal'ın sinema kariyerinde hem de Türk güldürü sineması için önem arz eder. Bu nedenle seçilen filmler üzerinden Şaban tiplemesinin özellikleri ve güldürü unsurlarının saptanıp incelenmesi önemlidir ve bu çerçevede ilk kez böyle bir çalışma yapılacak olması nedeniyle alana önemli bir katkı sağlayacaktır. Bununla birlikte gülme ve oyun kavramaları, akla ilk gelebilecek anlamlarının dışında farklı bir boyutta ele alınmıştır. Oyun kavramı, basit bir boş vakit geçirme işi olmaktan çıkarak, kişinin kendini ifade ettiği ve dolayısıyla psişik deşarj olduğu bir olgu olarak yer almıştır. Gülme eylemi ise sadece neşe ve mutluluğun ifadesi olarak değil ayrıca alaycı, yıkıcı bir tavrı açığa çıkaran yönü vurgulanmıştır.
Özet (Çeviri)
The concepts of laughter and play are common subjects that people have been in close contact with throughout history. These concepts, which are social acts, play an important role in cinema in general and comedy in particular, as in many disciplines. In this context, the films Tosun Paşa (1976) and Süt Kardeşler (1976), in which Kemal Sunal, who has an important place in Turkish comedy cinema, took part in the character of Şaban, will be discussed within the framework of Sigmund Freud's game theory. In addition, Kemal Sunal's comedy will be examined around game theory and it will be tried to reveal how he created the act of laughing. In this respect, laughter theories, especially Freud's game theory and the relaxation theory of which Freud is one of the important pioneers, will form the basis of the study. In the aforementioned films, the comedy elements that are formed as a result of the plays that are fictionalized within the framework of Saban typing will be examined with the textual analysis method. Films based on Şaban typography are important both for Kemal Sunal's cinema career and for Turkish comedy cinema. For this reason, it is important to determine and examine the characteristics of the Saban typography and the elements of comedy through the selected films, and it will make an important contribution to the field as it will be the first time such a study will be conducted in this framework. However, the concepts of laughter and play are handled in a different dimension apart from their first meanings. The concept of play has taken its place as a phenomenon in which the person expresses himself and therefore psychic discharge, rather than a simple leisure activity. The act of laughing, on the other hand, is emphasized not only as an expression of joy and happiness, but also its aspect that reveals a cynical and destructive attitude.