An Expert system for cuneiform interpretation
  1. Tez No: 3996
  2. Yazar: HALUK GÜRSEL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZİYA AKTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 1988
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
ÖZET CI VI YAZISI METİNLER t N ÇÖZÜLMESİ ÎÇIN BİR UZMAN SİSTEM GÜRSEL, Haluk Yüksek Lisans Tezi, Bilgisayar Mühendisliği Tez Yöneticisi s Pro-f » Dr. Ziya Aktas Temmuz 1988, 88 sayfa Çivi yazısı metinlerin okunabilir hale dönüştürülmesi, bugüne kadar bilgisayar teknolojisinden hiç yararlanılmayan bir alan olmuştur» Bilgisayarları hemen her alanda başarıyla kullanan ülkelerde bile, çivi yazısı metinlerin okunması, hala yalnızca birkaç özel uzmanın yapabildiği bir işlemdir» Bu durumun ana nedenlerinden birisi çivi yazısı ve bilgisayarların çok farklı disiplinler olusu, bir diğeri de çivi yazısı sembollerin bilgisayar ortamında gösteriminin zorluğudur. Bu tez, kullanıcının vereceği bir çivi yazısı metni okunabilir hale dönüştüren bir uzman sistem geliştirilmesi ile ilgilidir. Prolog ile hazırlanan bu uzman sistem, öncelikle kullanıcıya bir takım sorular sorarak gördüğü çivi yazısı sembollerini tanımlamasına olanak vermekte, sonra da bu sembolleri okunabilir hale dönüştürerek transkripsiyon hasırlamaktadır. Ancak transkripsiyon hazırlanması oldukça karmaşık kuralları olan bir işlemdir» Kullanılan yöntemle özel ve oldukça pahalı olan girdi/çıktı cihazlarına da gerek duyulmamaktadır» -i i -Anahtar Sözcükler s Çivi Yazısı, Uzman Sistem, Prolog, Transkripsiyon -m-
Özet (Çeviri)
ABSTRACT AN EXPERT SYSTEM FOR CUNEIFORM INTERPRETATION GÜRSEL, Haluk M.Sc. in Computer Engineering Supervisor : Prof. Dr. Ziya Akta© July 1988, 88 pages Interpretation of cuneiform texts is a field which has not yet had its share of computer technology. Even in countries where computers are applied to almost every type of work, cuneiform handling is still a manual process peculiar to a few specialists. A major reason for this is. the-- factthat computers and cuneiform as an ancient script are two completely different notions; the difficulty of representing cuneiform symbols in a computer environment has been the second reason. This thesis is about an expert system developed to transform an available Hittite cuneiform text into a readable form. The expert system, developed in Prolog, first lets user define known cuneiform symbols. Later, the symbols are converted to their readable equivalents. This conversion is a task based on some complicated rules which are expressed in Prolog. The need for relatively expensive special input/output devices is thus eliminated by using such an approach. Keywords s Cuneiform, Expert System, Prolog, Transcription -i-