Beyaz Türk kimdir? Kavramın oluşum sürecinin ve içeriğinin tarihsel olarak incelenmesi
Who is White Türk? Historical review of the formation process and content of the concept
- Tez No: 399621
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GÜLSÜM DEPELİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Sosyoloji, Political Science, Sociology
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Antropoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 155
Özet
Bu tez, beyaz Türk söyleminin hangi anlamları içerdiğini ve söylemin geçirdiği aşamaları açıklamaktadır. Eleştirel söylem analizi yöntemi kullanılarak, beyaz Türklükle ilgili medya tarafından üretilen anlamlarla,“biz”ve“öteki”ayrımının nasıl oluşturulduğu üzerinde durulmuştur. Beyaz Türk söylemi, resmi ideolojinin modernleşme muhayyilesinde bir ideal tip olarak tasarlanmış, bu sosyal tipin kamuoyunda kabulü medya ve simgesel seçkinler vasıtasıyla olmuştur. Yaşam tarzları, tüketim alışkanlıkları, boş zaman etkinlikleri gibi kültürel örüntülerle belirlenen beyaz Türk tipolojisine dahil olmayan ya da olamayanlar, medya elitleri tarafından sembolik şiddete maruz kalmıştır. Beyaz Türk söylemi, kendi dışındaki özneyi edilgen, pasif ve tarihsiz bir öze indirgeme eğilimindedir. İncelenen köşe yazılarında, beyaz Türklerin, Batılılaşma akımına ayak uydurmuş, kentli, liberal, eğitimli orta sınıflarla ilişkilendirildiği görülmüştür. Söylem, toplumsal dünyayı Doğu/Batı, modern/muhafazakar, laik/İslamcı gibi antagonizmalarla tanımlamaktadır. Bu karşıtlık, kendisini beyaz Türkler; diğerlerini kara kalabalıklar, Türkiye'nin zencileri, varoşlar veya öteki Türkiye gibi tipolojik kültürel kodlarla ifade etmektedir. Anahtar Sözcükler Beyaz Türkler, ötekiler, kara kalabalıklar, varoşlar, söylem, hegemoni, Batı/Doğu, medya, köşe yazarı, modernleşme, yaşam tarzı
Özet (Çeviri)
This thesis explains which meanings do the discourse“white Turk”comprises of and the stages of the evolution thereof. Critical Discourse Analysis is used to focus on how the distinction between“We”and“Others”is formed through the meanings produced by the media in connection wiht white Turkism. The discourse white Turk was designed as an ideal prototype in modernization imagination of the official ideology; and the public approval on such social prototype was gained through media and symbolic elites. The people who are not, or are unable to be, part of that white Turk prototype, which is determined according to the cultural patterns such as life styles, consumption habits, leisure activities, have been exposed to symbolic violenceby the media elites. The white Turk discourse gas a proponsity to reduce other subjects to passive and groundless essences. In the columns reviewed, it has been observed that the white Turks are associated with the urban, liberal, educated middle classeswho are adjusted to Westernization movement. The discourse define the society with the antagonisms such as East/West, modern/conservative, secular/Islamist. This antinomy expresses itself as white Turks and others with typological codes such as“dark crowds”,“blacks”and“slums of Turkey”or“other Turkey”. Key Words white Turks, others, dark crowds, slums, discourse, hegemony, West/East, media, columnist, modernization, life style