Bir ekonomik problemin optimal çözümüne parametrik programlama yöntemiyle yaklaşım
The Application of parametric programming to find optimal solution of an economic problem
- Tez No: 39971
- Danışmanlar: PROF.DR. RAFİG TAGİYEV
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 143
Özet
106- ÖZET Günümüzde üretimde etkili olan parametrelerin zaman içinde hızla değişmesi ve işletmeler arasında ezici bir rekabet ortamının oluşması, yöneticilerin üretim hakkında verdikleri kararlarda bilimsel yöntemlerden yararlanmasını zorunlu kılmıştır. İşletmelerde hammadde, üretim kapasitesi, kâr, satış fiyatı ve maliyet gibi faktörler genellikle zamana veya başka paremetrelere bağımlı olarak değişirler. Böyle durumlarda işletmenin amaçlarım bu parametrelerin her bir değerinin ne ölçüde etkilediğini bilmek için Parametrik Programlama tekniğinden faydalanılır. Bu çalışmada, verileri parametreye bağımlı olan bir işletme incelenmiş ve Parametrik Programlama tekniği yardımıyla, Matematiksel Modeli hazırlanmıştır. Parametrik Programlama probleminin çözüm algoritması, bu algoritmanın bilgisayar programı ve programla elde edilmiş sonuçlar sunulmuştur. Ayrıca Parametrik Programlama Tekniği yardımıyla problemin optimal çözümünün duyarlılık analizi yapılmıştır. Alınan sonuçlar ve yapılan Duyarlılık analizi yardımıyla, işletmenin maksimum kâr sağlayacağı üretim seviyesi belirlenmiş ve zaman parametresinin her bir değeri için işletmeye optimum üretim planı sunulmuştur.,
Özet (Çeviri)
-107- SUMMARY Nowadays, sudden change of parameters those are efficient in production and hard competition conditions between manufacturing plants, hose made managers to use scientific methods while deciding about production. In manufacturing plants, row materials, production capacity and profit usually change periodically like time parameter and some other factors. In this case, Parametric Programming Technique is a useful tool to predict how these factors will effect the final goal. In present work, a model plant has been considered and for which a mathematical model has been establihed. A solution algorithm for a Parametric Programming and also computer program for this algorithm have been put foreword. A sensitivity analysis of optimal solution of problem has also been earned out by Parametric Programming Technique. As a result, maximum profit level with respect to production amount has been set up by the help of sensitivity analysis and accordingly production planing is proposed for each value of time parameter.