Göksu Deltası Özel Çevre Koruma Bölgesi orthoptera faunasının saptanması
Determination of the orthoptera fauna in Göksu Delta, which is planned to protect as national park
  1. Tez No: 39972
  2. Yazar: MEHMET DÖNMEZ
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. BAŞPINAR HÜSEYİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Bu çalışmada Göksu Deltası Özel Çevre Koruma Bölgesi Orthoptera faunası incelenmiştir. Bu amaçla 1992-1993 yıllarında Göksu Deltası'nda iki yıl süre ile örnekler toplanmıştır. Örneklemede tarım alanları ve tarım dışı tüm alanlar; bataklık ve lagünler civarı, kumsallar, kumullar ve otlaklar dikkate alınmıştır. Toplanan örnekler laboratuvarda teşhiste kullanılabilecek ve kolleksiyona konulabilecek şekilde hazırlanmıştır, örnekler familya ve cinslere göre ayrılmış ve tür teşhisleri yapılmıştır. Teşhiste önemli morfolojik karekterlerin şekilleri çizilmiştir. Bu çalışma sonucunda Orthoptera takımından 7 familyaya bağlı 28 cins ve bu cinslere ait 35 tür ortaya çıkarılmıştır. Acrididae familyasına ait 15 cins ve 19 tür, Tettigoniidae familyasına ait 3 cins ve 5 tür, Gryllidae familyasına ait 4 cins ve 4 tür, Tetrigidae familyasına ait 1 cins ve 2 tür, Gryllotalpidae familyasına ait 1 cins ve 1 tür, Pyrgomorphidae familyasına ait 1 cins ve 1 tür, Mantidae familyasına ait 3 cins ve 3 tür bulunmuştur. Türlerin synonymleri, habitatları, Türkiye'de ve dünyada yayılışları ile tanınmaları hakkında kısa bilgiler verilmiştir.
Özet (Çeviri)
75 SUMMARY In this study, the Orthoptera fauna of the Göksu Delta was investigated. Samples were collected for two years during 1992-1993 in Göksu Delta. Samples were collected in all agricultural and nonagricultural areas from marsh and lagoon, sand dune, sandy habitats and grassy areas. Then samples were pinned as required for identification and placed in collection. Samples were seperated at family and genera levels. Drawings of morphological characteristics necessary for identification were made, and identification of the samples were made down to species. In Göksu Delta 28 genus and 35 species belonging to 7 Orthoptera families were determined. Fifteen genus and 19 species from family Acrididae, 3 genus and 5 species from Tettigoniidae, 4 genus and 4 species from Gryllidae, 1 genus and 2 species from Tetrigidae, 1 genus and 1 species from Gryllotalpidae, 1 genus and 1 species from Pyrgomorphidae, 3 genus and 3 species from Mantidae were found. The synonyms, habitats, locations and distributions in the world and in Turkey, and in addition brief description of the species were given.