Türk Hukukunda anlaşmalı boşanma (TMK. m.166/f.3)
Consensual divorce in Turkish Law
- Tez No: 399750
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN HATEMİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Maltepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk (Medeni Hukuk) Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Medeni Hukuk Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
Bu çalışma, Maltepe Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü'nde yüksek lisans tezi olarak hazırlanmıştır. Tez ile araştırılan konu, Türk Medeni Kanunu'nun 166. Maddesinin 3. Fıkrasında düzenlenen anlaşmalı boşanma yoludur. Tezin birinci bölümünde anlaşmalı boşanma yolunun Eski Hukukta görünüm şekli olan hul' ve muhala'a kavramları üzerinde durularak anlaşmalı boşanma imkânının Türk Hukuku'na girişi ile genel bir Avrupa Aile Yapısı incelenmiştir. İkinci bölümde ise anlamalı boşanmanın maddi koşulları tetkik edilerek özellikleri ve uygulanma şekilleri üzerinde durulmuştur. Yargı kararları çerçevesinde tartışılan bu hususların yokluğu halinde davanın akıbeti ise ayrıca ele alınmıştır. Son olarak üçüncü bölümde ise anlaşmalı boşanma yolunda düzenlenmesi zorunlu boşanmanın yan sonuç sözleşmesinin hukuki niteliği, kapsamı ile hâkimin müdahalesi ve kullanılma şeklinden bahsedilerek, bu sözleşme kapsamında mehir bahsi ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
This study has been prepared as a master thesis in Maltepe University, in the institute of Social Sciences. The subject is the consensual divorce regulated in the sub paragraph 3 of Article 166 of Turkish Civil Code. In the first section of the thesis, I have placed emphasis on the Khul and Mukhala concepts that are the former shape of the Early Law of the consensual divorce and examined the introduction of consensual divorce to Turkish Law and overall European Family Structure. In the second section, I have emphasized features and application methods of the consensual divorce by analyzing material conditions. In the framework of the judicial rulings, the result of the case has been separately examined in the event of absence of aforementioned matters. In conclusion, in the third section, donatio propter nuptias has been addressed in the scope of the ancillary result agreement by referring its legal characteristics, scope and judge interference and way of use of the expressed agreement that is obligatory to execute in the consensual divorce.