Endüstriyel kümelerin performans maksimizasyonunu amaçlayan yeni bir model önerisi
New industrial cluster model proposal to aim performance maximization
  1. Tez No: 399751
  2. Yazar: AHMET ERKOÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET TANYAŞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Maltepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 283
Özet
Küreselleşmeyle birlikte serbestleşen ticaret rekabet üstünlüğünü çok önemli bir hale getirmiştir. Dünyanın herhangi bir yerindeki işletme veya kümeler yalnız uluslar arası pazarda değil iç pazarda da rakip olarak karşımıza çıkabilmektedir. Zorlaşan rekabet koşullarında başarılı olabilmek için önerilen yöntemlerden biri kümelenmedir. Kümelenme ekonomik, teknolojik, sosyal, kültürel boyutlarla şekillenmektedir. Rekabet üstünlüğü elde etmede yaygın olarak kullanılan kümelenme konusunda, her ülke ve endüstride başarı ile uygulanabilecek bir model bulunmamaktadır. Bu çalışmanın amacı Türkiye'deki kümelerin mevcut durumunu belirleyerek, daha güçlü bir kümelenmenin nasıl gerçekleştirilebileceği konusunda öneride bulunmaktır. Kümelerin sorunlarını, zayıf ve kuvvetli yönlerini, ihtiyaçlarını belirlemek için Türkiye'nin altı bölgesinde, 65 katılımcıyla ampirik bir saha çalışması düzenlenmiştir. Katılımcılar kümelenme kavramına dahil olan; küme koordinatörleri, bakanlık görevlileri, üniversiteler, Ticaret ve Sanayi Odaları gibi kuruluşlardan seçilmiştir. Saha çalışmasından elde edilen sonuçlar ve literatür çalışmasından oluşturulan bilgilerle öneriler oluşturulmuştur. Bu önerilerin uygulanması sonucu oluşacak kümenin özellikleriyle yeni bir kümelenme modeli önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
The competitive advantage is considered one of the most important subject in globalization period. With the liberalization of trade, any company or cluster could be competitor to another company at international or domestic market. The clustering could be the way to achieve competitive advantage in the challenging worldwide trade. The clustering concept are formed by economic, technological, social, and cultural dimension of the society. There is no common clustering model available to achieve competitive advantage in any country or industry. The purpose of the study is to propose a stronger cluster model than the existing clustering structure of Turkey. The characteristics of existing clusters in Turkey were empirically studied. The cluster's requirements, problems, strong and weak points, were defined empirically with site study. This study was conducted with 65 participants from 6 different regions of Turkey. The participants were selected from cluster coordinators, ministry experts, university staff, and Chambers of Commerce experts. All of them were related with clustering concept. The suggestions were created from this site study's results and related literature study. The gathered information from this study would be used to create a new proposed clustering model.