Uluslararası ticaret, Türkiye – Türkmenistan ilişkileri ve taşımacılık uygulamaları
International trade, Turkey-Turkmenistan relations and transportation applications
- Tez No: 399759
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HAMİT VANLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ulaşım, İşletme, Transportation, Business Administration
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Maltepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret ve Lojistik Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
Teknolojinin gelişmesi ile uluslararası ticaret gelişmesi ülkeler için çok önemli bir durum arz etmektedir. Bu doğrultuda değişen konjonktüre bağlı olarak bazı ülkeler bu teknolojiye ve hıza yabancı kaldıklarından dolayı zaman içinde ekonomik faaliyetlerde ön safhaya çıkmakta veya çağın gerisinde kalmaktadır. Dünya ticaret merkezleri zaman zaman yer değiştirmektedir. Geçmişte çok önemli konumda bulunan tarihi ipek yolu bu manada değerlendirilebilir. Süveyş kanalının açılması ile işlevsiz hale bu yol günümüzde tekrar aktif duruma gelişmesi için çalışmalar yapılmaktadır.Türkiye – Türkmenistan bu projenin önemli iki halkasını oluşturmaktadır. Tez birinci bölüm ve sonuç bölümleri ile birlikte beş bölümden oluşmaktadır. İlk bölümde uluslararası iktisadın genel başlığı altında uluslararası iktisadın kapsamı, uluslararası ticaret teorileri, mutlak ve karşılaştırılmalı üstünlük modelleri, ikinci bölümde uluslararası ticaret tanımı ve kapsamı, ihracat tanımı türleri ile şekilleri ve ödeme şekilleri detaylı olarak ele alınmıştır. Ayrıca ithalat tanımı, riskleri ve ödeme yöntemleri, aşamaları ve riskleri de anlatılmıştır. Üçüncü bölümde karayolu, denizyolu, havayolu, demiryolu taşımacılığı tanımı ile avantajları ve dezavantajlarından bahsedilmiştir. Üçüncü bölümün son kısmında İncoterms konusu geniş kapsamlı olarak ele alınmıştır. Dördüncü bölümde Türkiye – Türkmenistan uluslararası ticareti başlığı kapsamında iki ülke arasında ithalat, ihracat ile inşaat ve taahhütten bahsedilmiştir.Beşinci bölümde ise Türkiye – Türkmenistan taşımacılık uygulamaları Swot analiziyle anlatılmıştır.
Özet (Çeviri)
With the development of technology for the development of countries in international trade is a very important status. In this respect some countries depending on the changing conjuncture that due to foreign technology and speed at the forefront of economic activities over time we phase out or remain in the back of the age.World trade centers from time to time shifting. It's very important that in the past, is located in the heart of the historic silk road in this sense can be evaluated. With the opening of the Suez channel function becomes active again today for the development of the situation in this way.Turkey – constitute the two major rings of this project in Turkmenistan. The first part of the thesis and conclusion sections consists of five parts with. In the first chapter of the international economy, the scope of the international economy under the heading general international trade theories, absolute and comparative advantage models, in the second part the definition and scope of international trade, export the definition of the types and shapes and forms of payment are discussed in detail. We also import definition, risks and methods of payment, stages and risks. In the third chapter road, sea, air, rail transport are the advantages and disadvantages with the definition. The last part of the third chapter discussed the issue widely İncoterms. The fourth section under the heading of international trade – Turkey Turkmenistan between the two countries, the import, export, construction and contracting with really.The fifth section is Turkey-Turkmenistan transportation applications are described with the Swot Analysis.