Gazetede okurun yeri; okur temsilcileri üzerinden bir okur araştırması
Place given to the newspaper readers: A research on readers through reader representative
  1. Tez No: 399785
  2. Yazar: ÜLKÜ İLGİ ELDEM ANAR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ERMAN YÜCE
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Gazetecilik, İletişim Bilimleri, Journalism, Communication Sciences
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Maltepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İletişim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 275
Özet
Günümüz medyasında gazete okuru hem gazetecilik mesleği özelinde hem de kuramsal bir bakış açısıyla yaklaşılması ve daha çok irdelenmesi gereken bir konumda bulunmaktadır. Gazetecilik mesleği ve okur özelinde yapılan araştırmaların genellikle okurun aldığı hazlar ve hangi nedenle tercihlerde bulunduğu üzerine konumlanması, okuru bir kalıp içine sokarak esas öneminin anlaşılmasına sebep olmuştur. Bu tez, gazete okuru ile ilgili olan kuram tasarımlarının ayrıntılı bir incelemesi yapılarak, gazetede okurun hangi alanlarda, hangi özellikleri ve biçimleri ile nasıl bir yeri olduğunu analiz etmenin amaçlanmasıyla ortaya çıkmıştır. Yapılan araştırma, Türkiye'deki gazete okurunun yoğun bir ilişki içinde bulunduğu okur temsilcileri ile nasıl bir paylaşımı olduğunu ve bu paylaşımın okurun sesi olabilmede yeterli olup olmadığının da belirlenmesine ve gazete okurunun gazetedeki yeri ve temsili üzerinden çıkarımlarda bulunulmasına olanak tanımıştır.
Özet (Çeviri)
Newspaper readers in today's media are in a position for more needs to be examined both in the private and the profession of journalism to approach the theoretical point of view. Located on the profession of journalism and the reader reads in the special pleasures often taken by the reader of the research , and which therefore have the choice was essentially important reason for not inserting into a mold. This thesis made a detailed examination of the theories regarding the design of the papers , which areas of the reader in the newspaper , which is how a lot of the features and forms of analysis has emerged with the aim of factors. Studies with an intense relationship reader representatives in which the newspaper readers in Turkey allows how sharing and that this sharing reads sound may determining the whether enough is the newspaper of newspaper readers, however, the place and the inferences through representation.