Turkish mortgage market: An assessment of its potential and riskiness
Türkiye ipotekli konut finansmanı piyasası: Potansiyele ve riskliliğe ilişkin bir değerlendirme
  1. Tez No: 399803
  2. Yazar: MAHMUT KUTLUKAYA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EBRU VOYVODA, DOÇ. DR. IŞIL EROL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İktisat Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 433
Özet
Bu tez, Türkiye ipotekli konut finansmanı piyasasının, Avrupa bölgesi çerçevesinde potansiyelinin ortaya konulmasına, ipotekli konut finansmanına ilişkin temerrüt ve erken ödeme gibi sona erme risklerinin incelenmesine ve son olarak da ipotekli konut finansmanı piyasasına ilişkin ulusal otoritelerce belirlenmiş olan güncel politika tercihlerinin kapsamlı bir biçimde değerlendirilmesine yönelik ilk girişimdir. Mevcut çalışma öncelikle makroekonomik bir perspektifle Türkiye ipotekli konut finansmanı piyasasının potansiyelini 31 Avrupa ülkesinin verilerini kapsayan bir model üzerinden incelemektedir. İkinci olarak ise çalışmada mikroekonomik bir yaklaşım sunulmakta, indirgenmiş form modeller vasıtasıyla temerrüt ve erken ödeme riskleri kredi düzeyinde veri baz alınarak eşanlı olarak modellenmekte ve ipotekli konut finansmanı piyasasına ilişkin muhtelif politika tercihlerinin etkinliği değerlendirilmektedir. Ayrıca kredi düzeyindeki veri Türkiye'de ipotekli konut finansmanı piyasasında son yıllarda müşteri ve ürün bazındaki değişimlerin de incelenmesine olanak sağlamıştır. Tez çalışması sonucunda; Türkiye ipotekli konut finansmanı piyasasının ekonomik büyüme, artan nüfus ve kentleşme gibi faktörlerin de etkisiyle önemli bir büyüme potansiyeline sahip olduğu; Türkiye ipotekli konut finansmanı piyasasında temerrüt olasılığının düşük olduğu ve bu nedenle temerrüt olasılığı ile ilişkili politika tercihlerinin aşırı ihtiyatlı olduğu; erken ödeme riskinin ise oldukça yüksek olduğu sonuçlarına ulaşılmıştır. Tezde ulaşılan bahse konu sonuçların gerek konuya ilişkin yazına gerekse ulusal otoritelerin karar alma süreçlerine katkı sağlayabileceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis is the first attempt to provide a comprehensive evaluation of the Turkish mortgage market in terms its potential within the European region, the main risks of mortgage termination through default and prepayment decisions of the borrowers, and finally the current mortgage market policies applied by the national policy makers. The present research, firstly, uses a macroeconomic perspective and investigates the development potential or the depth of the Turkish market in comparison with 31 European countries by using a rich panel-data set. Secondly, it follows a microeconomic approach and uses the reduced-form models, which use loan-level data, evaluates the default and prepayment risks simultaneously and assesses the effectiveness of various policy choices that affect Turkish mortgage market. In addition, loan-level data also enables assessing the product and borrower level changes in the market in recent years. Main conclusions of this thesis are; Turkish mortgage market has a significant growth potential which is fueled by the factors such as growing economy, increasing population and urbanization trend, default risk is low in the Turkish mortgage market and default risk related policy choices are excessively tight and the level of prepayment risk is very high. The results of this thesis is expected to contribute both to the literature on mortgage markets and to the decision making processes of the national policymakers.