Discursive continuity of political nationalism as a form of opposition politics in modern Iran
Modern İran'da siyasal milliyetçiliğin bir siyasal muhalefet şekli olarak söylemsel sürekliliği
  1. Tez No: 399804
  2. Yazar: PINAR ARIKAN SİNKAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MELİHA ALTUNIŞIK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Political Science, International Relations
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler (İngilizce) Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 409
Özet
Bu tez siyasal milliyetçiliğin modern İran siyasetinde toplumsal düzeyde dönüştürücü gücünü tarihsel-sosyolojik yöntemle çalıştığı dört milliyetçi muhalefet hareketi çerçevesinde incelemektedir. İncelenen dört hareket Anayasa Hareketi (1906-11), Milli Cephe Hareketi (1949-53), İran Devrimi Hareketi (1978-79) ve Yeşil Hareket (2009)'tir. Muhalefet hareketlerinin milliyetçiliği benimsemesi şu soruları doğurmuştur: Neden ve nasıl milliyetçilik siyasi muhalefet için kapsayıcı bir ideoloji haline gelmiştir? Milliyetçi muhalefet hareketlerini doğuran yapısal durumlar nelerdir? Bu sorulara cevap vermek için tezde Batı-dışı milliyetçilik çerçevesine başvurularak milliyetçi hareketler için iki amaç tanımlanmıştır. Bunlar kolonializm/emperyalizm şeklinde tezahür eden Batı etkisinden bağımsızlık kazanmak ve anayasacılık ve halk egemenliği yoluyla modern ulus devleti kurmaktır. Ancak bu çerçeve ulus devlete karşı ortaya çıkan milliyetçi muhalefeti açıklamamaktadır. Bu nedenle tezde, itici gücü milliyetçilik olan ve yabancı müdahalesi ile devlet otoriteciliğine karşı kendini gösteren modern bir siyasi hareket olarak tanımlanan 'muhalefet milliyetçiliği' çerçevesi geliştirilmiştir. Milliyetçi muhalefet hareketleri devlet gücünü ele geçirmek ve kullanmak şeklinde siyasi amaçları olan kitlesel hareketlerdir. Bu hareketler farklı siyasi grupların milliyetçi ideoloji ile koordine ve mobilize olmalarıyla ortaya çıkmaktadır. Tezde muhalefet milliyetçiliği çerçevesi temelinde İran modernleşmesinin başlangıcından bu yana devlet otoritesi üç farklı siyasi yapıya kaymasına rağmen dört milliyetçi muhalefet hareketinin yabancı etkisi ve toplum karşısında güçlü devletin varlığı olarak süreklilik gösteren yapısal koşullar nedeniyle emperyalizm karşıtlığı ve otoritecilik karşıtlığı söylemlerini süreklilik içerisinde üretmeye devam ettiği iddia edilmektedir.
Özet (Çeviri)
The dissertation examines political nationalism as a transformative power of modern Iranian politics at the societal level through historical-sociological study of four mass opposition movements, which are the Constitutional Movement (1906-11), National Front Movement (1949-53), Iranian Revolution Movement (1978-79), and Green Movement (2009). The appeal to nationalism by these opposition movements leads to ask why and how nationalism becomes an overarching ideology of political opposition? What are the structural conditions that gave rise to nationalist opposition movements? To answer these questions, the framework of non-Western political nationalism was employed, which helped to identify independence from Western impact of colonialism/imperialism and establishment of modern nation state through constitutionalism and popular sovereignty as the two aims of nationalist movements. However, this framework does not explain the rise of nationalist opposition against a nation state. Thus, the dissertation develops the framework of 'opposition nationalism,' which is defined as a modern political movement whose driving force is nationalism and manifests itself in opposition to foreign interventionism and state authoritarianism. Nationalist opposition movements are mass movements with a political motivation of obtaining and using state power. They emerge when different political groups are coordinated and mobilized by nationalist ideology. On the basis of this framework, the dissertation argues that despite the state authority shifts to three different polities since the beginning of Iranian modernization, the four nationalist opposition movements display discursive continuity of anti-imperialism and anti-authoritarianism due to the continuity in the structural conditions of the foreign influence and the strong state vis-à-vis the society.