Turkish-Egyptian relations (1922-1956) and the impact of the Free Officers Revolution
Türkiye - Mısır ilişkileri (1922-1956) ve Hür Subaylar Devrimi'nin etkisi
- Tez No: 399955
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖZLEM TÜR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, Uluslararası İlişkiler, History, International Relations
- Yıl: 2015
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ortadoğu Araştırmaları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 193
Özet
Bu tez, Türkiye-Mısır ilişkilerinin 1922 yılından 1956 yılındaki Süveyş Krizi'ne kadar olan dönemini analiz etmektedir. İkili sorunlar, tezin temasına uygun olarak kronolojik bir anlatıyla sunulmaktadır. Ayrıca bu tez Türkiye'nin tepkilerini ve Nâsır'ın liderliğinin biçimlendiği dönemde Mısır dış politikası üzerindeki etkilerini gözönünde bulundurarak Mısır'daki Hür Subaylar Devrimi'nin ikili ilişkiler üzerindeki etkilerini araştıracaktır. İki savaş arası dönemde bazı ikili sorunlar ve Hilafet tartışması üzerinden karşı karşıya gelen Türkiye ve Mısır, İkinci Dünya Savaşı sonrasında Orta Doğu ilişkilerinde giderek artan etkinlikleri nedeniyle karşı karşıya gelmiştir. İkili ilişkilerinin sorunlu seyri 1950'li yıllardaki bölgesel liderlik mücadelesi ile yeniden ortaya çıkmıştır. Bu çalışmada, iki savaş arası dönemde sorunlu, 1950'lerde ise rekabet halinde ilişkileri olan Türkiye ve Mısır'ın Hür Subaylar Devrimi sonrasında istisnai bir dönem ve kısa süreli bir yakınlaşma yaşadığına işaret edilmektedir. Bu tez ikili ilişkilerin, 1952 yılında gerçekleşen Hür Subaylar Devrimi'nden önceki sorunlu arka planını, Tugay Olayı'nı ve Bağdat Paktı ve Bandung Konferansı üzerinden yeni rejimin sağlamlaşma dönemindeki Türkiye-Mısır çekişmesini analiz etmeyi amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis analyses the period of Turkish-Egyptian relations from 1922 until the June of 1956. Bilateral issues are presented in the form of a chronological narrative by containing the main theme of this study. Besides, this thesis also searches the impact of the Free Officers Revolution in Egypt on the bilateral relations by taking into consideration Turkey's reactions and its impact on Egypt's foreign policy during the formative period of Nasser's leadership. Turkey and Egypt, which had some minor bilateral issues and a dispute over the Caliphate issue during the interwar period, have come face to face due to their gradually improved activism in the Middle East affairs after the Second World War. The course of problematic bilateral relations emerged once again within the struggle for regional leadership in the 1950s. This study points out that Turkey and Egypt had an exceptional period and a short-lived rapprochement following the Free Officers Revolution, although they had a problematic relation during the interwar period and a rivalry in 1950s. This thesis aims to look into the problematic background, the Tugay Affair and the Turkish-Egyptian quarrel over the Baghdad Pact and the Bandung Conference to understand the bilateral policies during the consolidation period of the new regime.