The role of episodic memory in artifical intelli̇gence
Olaysal belleğin yapay zeka içindeki rolü
- Tez No: 399954
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AZİZ FEVZİ ZAMBAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Felsefe, Philosophy
- Yıl: 2015
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Felsefe Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Bu çalışmanın amacı, Yapay Zeka (AI)'da olgusal belleğin rolünü analiz etmektir. Bellek ve Yapay Zeka felsefenin en önemli araştırma alanlarından biridir. Yapay Zeka 'düşünebilne makineler' ile ilgili alandır. Olaysal bellek ve Yapay Zeka arasındaki ilişki algı, öğrenme ve akıl yürütme gibi üst düzey bilişsel yetiler açısından analiz edilmiştir. Olaysal bellek insan zekası için önemli olduğu kadar Yapay Zeka için de önem taşımaktadır. Olgusal bellek bazı önemli üst düzey bilişsel yetileri destekler. Bu nedenle, uygun bir olaysal bellek modeli tasarlanabilir ise, insan zekasına yakın bir Yapay Zeka geliştirmenin mümkün olduğu söylenebilir.
Özet (Çeviri)
The aim of this work to is analyze the role of episodic memory in Artificial Intelligence (AI). Memory and Artificial Intelligence are one of the most important issues in philosophy. A thinking machine is the main topic in AI. The relation between episodic memory and AI has been analyzed in terms of high level cognitive capabilities such as perception, learning and reasoning. Episodic memory is essential for not only human intelligence but also AI. Since, episodic memory supports some important high level cognitive capabilities. Here, I argue that if a proper episodic memory model is designed, it is possible to develop AI as human intelligenc