Larenks (Glottik) kanserlerinde tedavi tekniklerinin incelenmesi ve doz dağılımı optimizasyonu
Investigation of treatment thecnics in the carcinoma glottik larynx and optimization of dose distribution
- Tez No: 40078
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. HATİCE BİLGE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Onkoloji, Oncology
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 40
Özet
7. ÖZET Radyasyon tedavisinde, vücut yüzeyindeki eğerilikler ve vücudun heterojen yapısı gelen ışının absorbe doz dağılımını değiştirmekte ve hedef volümdeki absorbe dozda belirsizliklere yol açmaktadır. Larenks yapı itibarıyla konveks şekilli ve hava boşluğu nedeniyle heterojen yapıya sahiptir. Bu nedenle bu bölgedeki tümörlerin tedavisi dikkatle ve en uygun şekilde yapılması gereklidir. Bu çalışmada bu tür tedavilerde kullanılabilecek en uygun 3 teknik tedavi planlama bilgisayarında belirlenmiştir. 3 teknik için ayrı ayrı olmak üzere, hava boşluğunun izodoz dağılımına etkisi tedavi planlama bilgisayarından elde edilen izodoz dağılımları karşılaştırılarak incelenmiştir. Tedavi planlama bilgisayarı ile elde edilen doz değerlerinin doğruluğunun kontrolü için, insan benzen fantomda TLD dozımetresı yapılmıştır. Çalışmanın sonunda, bu tür tümörlerin tedavisinde karşılıklı paralel (açık), karşılıklı paralel (30° wedge) ve açılı iki alan (45° wedge) oiduğu görülmüştür. Tedavi bölgesinde bulunan hava boşluğunun doz dağılımına etkisinin literatörde belirtildiği gibi %10'u aşmadığı görülmüştür. Tedavi planlaması ile elde edilen doz değerlerinin kontrolü için insan fantomunda yapılan ölçülerin karşılaştırılmasında, merkezi eksendeki kesitte, karşılıklı paralel, açılı ve 30° wedgeli alanlarda maksimum %7 açılı iki alan (45° wedge) de ise maksimum %21 uyumsuzluk görülmüştür, %21'lik uyumsuzluk araştırlığında 45° wedgeli alanın merkezi eksende ölçülmüş, yüzde derin dozlar ile tedavi planlaması bilgisayarında elde edilen yüzde derin dozların farklılığından kaynaklandığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
37 SUMMERY In radiation therapy, the curvatures of body surface and the heterogeneous structure of body change the absorbed dose distribution in target volume. Larynx has convex form and heterogeneous structure because of air cavities. So tumors in this region should be treated carefully and with conformably. In this work, 3 best technic used in these type treatments have been determined by treatment planning computer. For 3 technic the effects of air cavities on the isodose distribution by comparing them have been investigated which obtained by treatment planning computer. For control the value that obtained by treatment planning computer, in fantom similar human TLD dosimetry has been done. In the last of work, to treat this type tumors has been considered which are opposite parallel (open), opposite parallel (30° wedge ), angularity (45° wedge). As mentioned in literature, the effect of air cavities which available in the treatment region, on the dose distribution has been considered which was not over 10%. To control dose value which obtained by treatment planning, comparing measurements which have been done in the human fantom has been considered that in the central axes cross section, there are unagreement as maximum 7% for opposite parallel and 30° wedge's fields, while 21% for angularity two fields (45° wedge). When 21% unagreement has been investigated, it has been diffined that it is because of difference between the percentage depth dose which have been measured in the central axes of 45° Wedge's field and the percentage depth dose that have been obtained by treatment planning computer.