Köpeklerde Deneysel Diabetes Mellitus'ta klinik, hematolojik ve biyokimyasal değişiklikler
Clinical, hematological ve biochemical changes in Experimentally Diabetes Mellitus in dogs
  1. Tez No: 40083
  2. Yazar: TAMERCAN MORKOÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. MEHMET BESİM ÖZLEM
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
89 6. ÖZET Bu çalışma da; köpeklerin serum glikoz, protein, albumin, üre, K, Na, Cl, kan gazları analizleri ( pH, pCo2, p02, HC03, 02 SAT, BE- ), kan sayımları ( RBC, MCV, HCT, WBC, Hb.), serum enzimleri ( GOT, GPT ) ve idrar analizleri, iki grup köpek te araştırıldı. Kontrol grubu olarak saptanan grup; beş adet sağlıklı köpekten oluşmaktaydı. Deney grubu ise Alloxan diabetli beş adet köpekten oluşmuştu. Deney grubundaki her hayvana 75 mg/ kg vücut ağırlığı dozunda Alloxan I.V. olarak uygulandı ve diabet oluşturuldu. Saptanan kalıcı hiperglisemi ve 500mg / kg canlı ağırlık dozunda I.V. olarak uygulanan glikoza karşı ( I.V.G.T.T.) pankreas beta hücreleri cevabında yetersizliğin saptanması ile diabetes mellitusun oluştuğuna karar verilidi. Glikoz ölçümü için 0, 15, 45 dakikalar ve 4., 24. saatlerde kan numuneleri alındı. Deney grubunun sonuçları kontrol grubu sonuçları ile karşılaştırıldığı zaman; diabetes mellitus' lu köpeklerin serum glikoz, üre, s02 SAT, RBC, HCT, Hb değerlerinin arttığı görüldü. Albumin, protein ve Cl düzeylerinin ise azaldığı saptandı.
Özet (Çeviri)
90 6. SUMMARY CLINICHAL, HAEMATOLOGICAL AND BIOCHEMICAL CHANGES IN EXPERIMENTALLY DIABETES MELLITUS IN DOGS : In this study; changes in canine serum glucose, protein, albumin, ure, Na, K, CI, blood gas analysis (pH, pCo2, p02, HC03, 02 SAT, BE- ), blood ceil count ( RBC, MCV, HCT, WBC, Hb.), serum enzyms ( GOT, GPT) and urine analysis were investigated in two group dog. There have been 5 healthy dogs in control group and 5 alloxan induced diabetic dog in experiment group. Diabetes was induced to each dog in experiment group by the I.V. admınıstraration of 75 mg of alloxan / kg of body weight. Diabetes mellitus was confirmed by documenting persistent hyperglycemia and a failure of the beta cells of the pancreas to respond to exogenous I.V. administrations of glucose 500 mg / kg of body weight (I.V.G.T.T.). Blood samples for glucose determinations were optained at 0, 15, 30, 45 minutes and 4, 24 hours. When compared to the control groups values in the dog with diabetes mellitus; glucose, urea, s02 SAT, RBC, HCT, Hb values have increased. Albumin, protein, CI values have decreased.