Şaşılığı olan çocukların psikolojik sorunlarının saptanması ve etkili hemşirelik bakımı
  1. Tez No: 40122
  2. Yazar: CANAN TÜRKOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. ALEV DRAMALI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Nursing, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 1986
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
OZBQ? Araştırma şaşılığı olan çocukların psikolojik sorun alanlarının saptanması amacıyla yapılmıştır. Çalışma iki gurup çocukla sürdürülmüştür. Birinci gurup (deney guru bu) Ege Üniversitesi Hastanesi Araştırma ve Uygulama mer kezine bağlı Göz Hastalıkları Anabilim dalı şaşılık bölü müne başvuran 52 şaşılıklı çocuk, ikinci gurup ise (Kont rol Gurubu) aynı sayıda, aynı yaş ve cinste, fiziksel Özü- rü olmayan ve okullardan seçilen sağlıklı çocuklardır. önce her iki guruba da ailelerine ait tanıtıcı bil gileri içeren bir anket formu (Ek 1), daha sonra da yine her iki guruba psikolojik sorun alanlarını belirlemek üze re cümle tamamlama testi (Ek 2) uygulanmıştır. Sonuç olarak şaşılığı olan çocukların % 38.4* ünde sinirlilik % 32.6'sında tırnak yeme alışkanlığı % 26.9'- unda gece işemesi ve % 2' sinde ise kekemelik görüldüğü saptanmıştır. Bu davranış bozuklukların şaşılıklı çocukların ço ğunda bir arada olduğu görülmüştür. Deney gurubunda davranış bozukluğu gösteren çocuk lar % 86.5 iken Kontrol gurubunda bu oran % 20 olarak bulunmuştur. Şaşılığı olan çocukların saptanan sorun alanları içinde benlik değerine ilişkin sorunu olan çocuklar % 69.2 ile ilk sırayı alırken bunu % 65.3 ile duygusal - 52alana ilişkin sorunu olan çocuklar izlemiştir. Kontrol gurubundaki çocuklarda ise bu sorun alan- larinxn hiçbirisi saptanmamistxr. §3
Özet (Çeviri)
SUMMARY - This study is made to find out the psychologic prob lem areas of the children with squint. There were two groups. of children. Group I consisted of 52 children with strabismus who applied to the strabismus service, of Department of Ophth almology of Ege University Hospital. Group II (comparison group) consisted of 52 healthy children from scholls with same age and sex but without any physical or appear^ance problems. - First, a research form (Addition I) that consists the ne cessary knowledge about their family and then a“sentence filling test”to find out the psychologic problem areas were applied to all the children in two groups. - As a result, children with strabismus showed 38.4 5» nervousness, 32.6 ^ nail growing, 26.9 fo nocturnal enuresis, 2 jo stammering and must of these behaviour impairments were together at the squint children. - V/hile problems about behaviour impairments were 86.5 $ in the first group this ratio was found to be 20 $ in the comparison group. - Between the problem areas of the children with strabis mus the ratio of personality value problems were the first with 69.2 $ and sensual problems were the second with 65.3 şS. - About the children studied in the comparison group, none of these problem areas were found out. - 54 -