Rattus Albinus' larda abdominal truncal bilateral vagotomi sonrası midenin sonrası midenin epitel ve bez hücrelerindeki değişiklikler
- Tez No: 40123
- Danışmanlar: PROF.DR. İSMET KÖKTÜRK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 1988
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 32
Özet
ÖZET Bu çalışma toplam 50 rattus albinus üzerinde yapıldı, 40 rattus albinus 'a abdominal truncal bilateral vagotomi uygulandı, geri kalan 10 rat kontrol grubuydu. Vagotomiden 60 gün sonra ratlar dekapite edilerek öldürüldü ve midesi disseksiyonla çıkarıldı» Mideden alınan parçalar rutin laboratuvar takibi ile parafinde bloklandı. Preparatlar Hematoksilen eosin ve Mu- ci carminle boyandı ve sonra ışık mikroskop ile incelendi. Gastric mukozasında ve bezlerde görülebilen değişiklikler literatür bilgilerle karşılaştırıldı. Sonunda bizim çalışmamızda literatürle benzer sonuç lar saptandı : Mide mukoza ve bezlerindeki dilatasyona ila veten mide mukozasının genel bütünlüğünü kaybettiğini sap tadık. Gördüğümüz diğer değişiklikler ise tubuler bezlerin yapısında kısmen bozulma, mukozal yükseklikte kısalma, bez lerin parankimasının fonksiyon bozulmasına bağlı olarak bez lumeninde daralma ve nukleuslarda değişikliklerdir. Aynı za manda yüzey epitelinin döküldüğü, basal gastrik salgının azaldığı ve bez stromasmda da yer yer boşlukların olduğu saptandı.
Özet (Çeviri)
SUMMARY This study was done total 50 rattus albihus. Abdomi nal truncal vagotomy was performed on 40 rattus albinus and the other 10 rats were control group. The rats were killed by decapitation after 60 days from vagotomy and their sto machs were removed by dissection. The pieces which are obtained from stomach were bloc- hed at parafin with routine laboratory procedures. The pre parations were dyed with Hematoxylin - eosin and Muci car- min and then they were examined with light microscope. The changes could be seen on gastric mucosa and gastric glands were compared with literature. At the end in our study we confirmed similar results with literature : In addition to gastric mucosa and glands dilatation, we confirmed that the gastric mucosa lost its general universality. The other changes that We saw are ; partially destruction of tubular gland architecture (struc ture ), shortening of mucosal height, stenosis of gland lumen and changes of their nuclei due to paranchimal dysfunc tion of glands. Also we confirmed that surface epithelium was poured, basal gastric secretion was reduced and cavities was became in the gland stroma in places too.