İşitme engelli çocukların işitsel algı becerilerinin değerlendirilmesi
The Evaluation of hearing impaired children's auditory perception abilities
- Tez No: 40162
- Danışmanlar: PROF.DR. EROL BELGİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 48
Özet
37 ÖZET Çalışmamızda dili kazanmadan önceki dönemde her İM kulakta da (Saf Ses Ort.) 71 dB ve üstünde işitme kaybı bulunan çocukların işitsel algı becerisi gelişimlerinin normal işiten çocuklarınkinden farklılıklar gösterip göstermediği ve işitme kayıplı çocuklarda işitsel algı becerisinin dil gelişim yaşı ile olan ilişkisi araştırılmıştır.. Bu amaçla, 36 - 60 ( n: 12, 1. Grup ) ve 61 - 84 ( n: 14, II. Grup ) aylar arası yaş grubundaki toplam 26 işitme kayıplı çocuk çalışmaya dahil edilmiştir. Çocukların dil gelişim yaşları Denver Gelişimsel Tarama Testi 'nin Dil Gelişimi Bölümü ile belirlenmiştir.. Kronolojik yaşlarına göre iki gruba ayrılan çocuklara saf ses uyaranlarım farketme, çevresel ses uyaranlarım farketme, ayırdetme, tanıma ve yorumlama becerilerinin değerlendirilmesini içeren îşitsel Algı Testi uygulanmıştır. İki grup çocuğun dil gelişim yaşlan ile işitsel algı becerileri arasındaki ilişki tespit edilerek bulgular tartışılmıştır.. Çalışmamızın sonucunda işitme kayıplı çocukların işitsel algı becerilerinin işitsel yoksunluk nedeni ile yavaş geliştiği ve daha çok farklı uyarana ihtiyaç duydukları tespit edilmiştir. I. ve E. gruptaki çocukların dil gelişim yaşlan ile işitsel algı becerileri arasındaki ilişki farklılıklar göstermiştir. E. Grup çocukların dil gelişimi yaşlan ile işitsel algı becerileri arasında ilişki saptanamazken, I. Grup 'ta pozitif yönde anlamlı bir ilişki tespit edilmiştir. Ayrıca, eğitimde kullanılan ses uyaranı çeşitlerinin de hemisferik özelleşmeye bağlı olarak çocuğun dil gelişimini etkilediği bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
38 SUMMARY This study examined the auditory perception abilities and the correlation between auditory perception abilities and developmental language ages of a group of children who had bilateral sensorineural hearing impairments (PTA > 70 dB) at pre-language period. 26 hearing impaired children were separated into two groups according to their ages by months: Group I is consisted of 12 children who were 36 to 60 and Group II is consisted of 61 to 84 months old children. Their developmental language ages are examined by Language Development Part of Denver Developmental Screening Test. In order to evaluate their auditory perception abilities the Auditory Perception Ability Test was applied which involves detection of pure tone signals and environmental sounds, discrimination, recognition, comprehension of environmental sounds. The correlation between developmental language ages and auditory perception abilities of the two groups ( Group I, Group II ) were determined and the results were discussed. Consequently, it was founded that the auditory perception abilities of hearing impaired children developed in a slow rate and hearing impaired children needed more sort of stimulation materials than normally hearing children. The correlation between developmental language ages and the auditory perception abilities of the two groups are different No significant correlation was found between the auditory perception abilities and the developmental language ages of Group E. However significant positive correlation was found for the Group I. Additionally it was found that the type of sound materials are also effective on the children 's language development depending on hemispheric specialty.