İşitme engelli çocuklarda koklear implant sonrası işitsel algı becerilerinin kazanılmasında aile eğitiminin rolü
The role of family education in the acquisition of auditory perception skills in hearing impaired children after cochlear implant
- Tez No: 933242
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ALİ OSMAN AKSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sağlık Eğitimi, Health Education
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kapadokya Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim, Öğretim ve Araştırma Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Odyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Çalışmada işitme engelli çocuklarda koklear implant sonrası işitsel algı becerilerinin kazanılmasında aile eğitiminin rolü incelenmiştir. Bu bağlamda koklear implantlı çocukların ailelerine eğitim verilmiştir. Eğitim öncesi ve sonrasında ise işitsel algı becerilerinin belirlenmesine yönelik aşağıdaki testler uygulanmıştır. Bu araştırmanın evrenini koklear implantasyon yapılmış olan çocuklar ve aileleri oluşturmaktadır. Çalışmaya koklear implantlı 100 adet işitme kayıplı çocuk ile aileleri katılmıştır.
Özet (Çeviri)
In the study, the role of family education in the acquisition of auditory perception skills in hearing impaired children after cochlear implantation was examined. In this context, families of children with cochlear implants were trained. Before and after the training, the following tests were applied to determine auditory perception skills. The population of this study consisted of children with cochlear implantation and their families. A total of 100 children with cochlear implantation and their families participated in the study.