Abies nordmanniana subsp. equi-trojani üzerinde farmakognozik araştırmalar
Pharmacognostical research on abies nordmanniana subsp. equi-trojani
- Tez No: 40165
- Danışmanlar: PROF.DR. M. KORAY SAKAR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 136
Özet
1U 6-Ö2ET Türkiye ' de endemik olarak yetişen Abies nordmanniana subsp. eçui-trojani ve Abies nordmanniana susbp. bornmueiieriana üzerinde çalışılmıştır. A. nordmanniana subsp. equi-trojani kozalaklarından hazırlanan petrol eteri ekstresinden Abietik asit ve (-)-Abietinal, yapraklarından hazırlanan metanol ekstresinden elde edilen; petrol eteri ekstresinden cis-Abienol, etil asetat ekstresinden Mirsetin 3-0- a-L-ramnopiranozit, Kemferol 3-0-a-L-ramnopiranozit ve Kemferol 3-0-a -L-ramnopiranozil (1*2) (3-D-glukopiranozit- 8-C-p-D- glukopiranozit, genç dal kabuklarından elde edilen n-butanol ekstresinden ise ( + )-kateşin, ( + )-gallokateşin ve (-)-epigallokateşin perasetat olarak elde edilmiştir. A. nordmanniana subsp. bornmueiieriana“mn kozalaklarından elde edilen petrol eteri ekstresinden (-)-Abietinal ve Abietik asit, yapraklarından elde edilen etilasetat ekstresinden ise Mirsetin 3-0-a-L-ramnopiranozit, Kersetin 3-0-a-L-ramnopiranozit, Kemferol 3-0-a-L-ramnopiranozit, Kersetin 3-0-P-D-galaktopiranozit ve Tilirozit [= Kemferol 3-0-(6”-p- kumaroil) glukopiranozit ] elde edilmiştir. Elde edilen bileşiklerin kimyasal yapıları, kimyasal yöntemler ( asit hidroliz, asetilasyon ) yanında spektroskopik yöntemler ( UY, İR, 1 H NMR ve 1 3 c NMR ) yardımı ile aydınlatılmıştır. Bu iki alttürün morfolojik ve anatomik olarak ayırımı oldukça güçtür. Türlerin major olarak taşıdığı maddelerin miktarlarının farklılığı yanında A. nordmanniana s u bs p. eoui- trojani ' de Ke mfe r ol 3 - 0 - « - L - r a m no pi ra nozi 1 (1-»2) p-D-glukopiranozit- 8-C-(3 -D-glukoptranozit "in, A. nordmanniana subsp. bornmueiieriana' da ise Tilirozit 'in farklı olarak bulunmasının bu iki alttürün kimyasal olarak ayrımlarına destek oluşturacağı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
115 SUMMARY Abies nordmanniana subs p. equi-trojani and Abies nordmanniana subs p. bornmue/ieriana growing endemically in Turkey, were studied. Abietic acid and (-)-Abietinal vere obtained from the light petroleum ( 40-60 %C ) extract of the cones of A. nordmanniana subsp. equi-trojani; cis-Abienol from light petroleum extract of the methanolic extract of its leaves; Myricetin 3-0-a-L-rhamnopyranoside, Kaempferol 3-0-a-L-rhamnopyranoside and Kaempferol 3-0-a-L-rhamnopyranoside (1*2) (3-D-glucopyranoside- 8-C-p-D- glucopyranoside from ethyl acetate extract of the methanolic extract of its leaves; ( + )-catechin, ( + )-gallocatechin and (-)-epigallocatechin as peracetate from the n-buthanolic extract of its the young branch bark3. (-)-Abietinal and Abietic acid vere obtained from the light petroleum extract of the cones of A. nordmanniana subs p. bornmueileriana ; Myricetin 3-0-a-L-rhamnopyranoside, Quercetin 3-0-a-L-rhamnopyranoside, Kaempferol 3-0- a-L- rhamnopyranoside, Quercetin 3-0- (J-D- galactopyranoside and Tiliroside [ = Kaempferol 3-0-(6"-p-coumaroyl) (3-D- glycopyranoside ] from the ethyl acetate extract of its leaves. The chemical structures of the compounds that vere obtained, identified using spectroscopic methods ( UY, İR,1 H NMR and^ ^C NMR ) besides chemical methods ( acid hydrolysis, acetylation ). Morphological and anatomical differentiation of the subspecies vere is difficult. Besides of the difference in the major compound content the subspecies, the presence of Kaempferol 3-0- a-L- rhamnopyranosyl (1->2) P-D- glucopyranoside 8-C-[)-D-glucopyranoside only in A. nordmanniana subsp. equi-trojani ''and Tiliroside only in A. nordmanniana subsp. bornmueileriana vill be the basis for chemical differentiation of these tvo subspecies.