Antifungal kemoterapide lipozomal amfoterisin B (AmBisome R) ve farmakokinetik özellikleri
Liposomal amphotericin B (AmBisom R) in antifungal chemotherapy its pharmacokinetic properties
- Tez No: 40164
- Danışmanlar: DOÇ.DR. TÜRKAN ELDEM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
106 ÖZET Bu çalışmanın amacı ülkemizdeki bir çok klinikte farklı dozda, farklı infüzyon süresi ve uygulama sıklığında kullanıldığı bilinen AmBisome®'un hastalara uygulan dıktan sonra AB plazma derişiminin saptanması ve farmakokinetik parametrelerinin valide edilmiş bir analitik yöntem ile belirlenmesi şeklinde saptanmıştır. Bu nedenle öncelikle validasyon kriterlerinin sağlandığı, AmBisome®'dan AB'nin in vitro ve plaz madan in vivo HPLC ile miktar tayini gerçekleştirilmiştir. İn vitro analizde kantitatif tayin sınırı 0.5 ı^g/mL, deteksiyon sınırı 0.005 ng/mL olan bu yöntemin, 2.5-7.5 jıg/mL derişim aralığında doğrusal olduğu ve % geri kazanımın 99.6±0.1 olduğu bulunmuştur. AB'nin plazmadan miktar tayininde katı faz ekstraksiyonu ve internal standart kullanılarak plazmada 0.01-2 ı^g/mL derişim aralığında doğrusal olduğu gösterilen bu yöntem ile AB'nin % geri kazanımı 98.1+1.1 olarak saptanmıştır. Kan titatif tayin sınırı 0.01 ^ıg/mL, deteksiyon sınırı 0.005 fig/mL olan yöntem AmBisome® uygulanan hastalarda AB'nin plazma derişiminin saptanması için uygulanmıştır. AML ve MM tanısı ile 50 mg/gün dozda AmBisome® ile tedavi gören toplam üç hastanın AB plazma derişim zaman profilleri çıkarılmış ve elde edilen verilere alan ve moment analizi uygulanarak kompartmansız farmakokinetik analiz parametreleri (Cmax, Cmin, AUC, AUMC, MRT ve Vdss ) hesaplanmış ve sonuçlar değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
107 SUMMARY It is well known that AmBisome® is in widely current use in the clinics of our country and administered to patients with different dosages, infusion rates and dosage intervals. The aim of this study was to analyze the plasma concentrations of amphotericin B after AmBisome® application and to estimate the pharmacokinetic parameters with an established and validated HPLC assay procedure. Since a validated assay has an utmost importance in pharmacokinetic studies, in vitro and in vivo quantitative analytical methods by HPLC were used in order to determine amphotericin B in AmBisome® and plasma and both of the methods were validated. The quantitation and detection limits of in vitro analytical method were found to be 0.5 |ag/mL and 0.005 ng/mL respectively. The linearity was established at 2.5-7.5 ng/mL and the recovery was % 99.6+0.1 Quantitative determination of amphoterisin B in plasma was realized by using solid phase extraction for sample pretreatment and internal standard application and the assay was linear in the concentration range of 0.01-2 |ig/mL. The recovery from the plasma was % 98.1 ±1.1 and the sensitivity of assay was shown to be 0.01 i^g/mL with a limit of detection at 0.005 l^g/mL. This validated in vivo assay was utilized to support our pharmacokinetic study. Amphotericin B plasma profiles were obtained from three patients diagnosed as acute myeloblastic leukemia and malignant melanoma who were treated with AmBisome® at a dosage of 50 mg/day by i.v. infusion. Noncompartmental parameters such as AUC, AUMC, MRT, Vdss and Cmax, Cmin were calculated from the plasma concentrations versus time data of patients by using area and moment anaysis and evaluated.