Nöropatilerde kullanılan kısa yürüme ortezlerinin yürüyüş üzerine olan etkilerinin karşılaştırılması
Comparison of two ankle foot orthosis for drup foot
  1. Tez No: 40195
  2. Yazar: NİLGÜN BEK
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. FATMA UYGUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
ÖZET Alt motor nöron patolojisine bağlı olarak, düşük ayak bulgusu görülen, 19 hastanın yürüyüşleri, zaman-mesafe karekteristikleri, gözlemsel yürüyüş analizi ve sübjektif değerlendirme yöntemi kullanılarak, ortezsiz, eklemli mold ve eklemsiz mold durumlarında karşılaştırılmıştır. Zaman-mesafe özellikleri açısından belirli farklar bulunmasına karşın, istatistiksel olarak anlamlı görülmemiştir (p>0,05). Gözlemsel yürüyüş analizi ve sübjektif değerlendirme sonuçlan, eklemli moldun normal yürüyüşün açısal değerlerine yakın bir yürüyüşe izin verdiği ve hastalar tarafından rahat ve güvenli olarak algılandığı yönünde istatistiksel olarak anlamlı bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
63 SUMMARY The gaits of 19 patients, having complaints of drop-foot due to sec ond motor neuron pathology were evaluated through time-distance char acteristics, observational kinematic gait analysis, subjective criteria as per- cieved by the patient, whilst walking bare-foot, with a rigid ankle foot orthosis (AFO) and a hinged AFO. Although a difference was found between the three situations in the time-distance characteristics of gait, this difference was not statiscally sig nificant. It was observed that with the hinged AFO the patients walked at closer angular values to normal gait and that the patient felt more com fortable safe and less tired, when compared with the rigid AFO or bare foot.