Panoramik radyograflarda alveoler kemiğin dikey boyutunun saptanması
Determination of alveolar bone vertical height on panoramic radiographs
  1. Tez No: 40196
  2. Yazar: FARUK AKGÜNLÜ
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. ÖZDEN KANSU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
ÖZET Çalışmamızda alveoler kemiğin vertikaİ yüksekliğini saptamak için panoramik radyograflar kullanılmıştır. Lineer ölçüm hatalarım en aza indirmek için farklı zamanlarda farklı ölçüm yöntemleri uygulanmıştır. 15 değişik pozisyonda kurukafadan elde edilen panoramik radyograflardaki ölçümler grid, direkt ve bilgisayarlı optik okuyucular ile yapılmıştır. İstatistiki açıdan gridli ölçümlerin ilk sırayı alması diğer ölçümlerin gridli panoramik radyograflar üzerinde yapılmasının uygunluğunu göstermiştir. Ölçümlerden alveoler kemik yüksekliğini elde etmek için kliniğimizde kullandığımız Trophy OP 100 panoramik cihazımızın ortalama vertikaİ magnifikasyon formülü oluştarulmuştur. Fakat farklı magnifikasyon değeri (katsayısı) olan panoramik cihazlar için ortalama bir magnifikasyon formülü bulmak zordur ve pratik değildir. Bundan dolayı; alveoler kemik yüksekliğinin yüzde olarak rezorpsiyon miktarını ölçmek için mandibula ve maksillada referans olarak alman anatomik noktalar arasındaki mesafelerin oranlarının sabitliğinden yararlanılmıştır. Çalışmamızda, implant yerleştirmek, vestibulaplasti, tuberoplasti ve doku greftlemesi gibi cerrahi işlemlerde preoperatif ve postoperatif olarak alveoler kemik yüksekliğini değerlendirmede yararlı bir yöntem olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In our study we used panoramic radiographs to determine the vertical height of alveoler bone. To minimize the errors of linear measurements, different measurement methods in different time intervals is applied. We obtained panoramic radiographs of a dry skull in 15 different positions and made the measurements directly, using grid and the optic readers of a computer. Measurements which were made using grid gave the best results^ statistically so all of the other measurements were made using grid. To determine the alveoler bone height from measurements, we derived the mean vertical magnification formula of the Trophy OP 100 panoramic machine which we use in our clinic. But it is difficult and not pratical to find a mean magnification formula for panoramic machines with different magnification factor. For this reason we used the ratios of the distances between the reference anatomic points in the maxilla and the mandibula, which are constant values, to measure the resorbed alveoler bone height as percentage in that area. It is shown in our research that this is a useful method in evaluating the preoperative and postoperative alveolar bone height in surgical procedures such as implant placement, vestibuloplasty, tuberoplasty and tissue grafting. 63