Breathe new life into the axis-shift debate: The analysis of Turkish foreign policy from political economy perspective
Eksen kayması tartışmalarına yeni soluk: Türkiye dış politikasının politik ekonomi perspektifinden analizi
  1. Tez No: 401967
  2. Yazar: CEREN ÖZER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, Economics, Public Administration, Political Science
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: University of London - London School of Economics and Political Science
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  13. Sayfa Sayısı: 40
Özet
Son yıllarda Türkiye'nin dış politikasının batıdan doğuya doğru 'eksen kayması' yaşadığı ile ilgili tartılmalar alevlenmiştir. Literatürde birçok yazar ve akademisyen son on yılda Türkiye'nin dış politikasının doğuya doğru kaydığını ileri sürmüştür. Bizde bu makalede eksen kayması tartışmasına yem bir bakış açısı sunmaya çalıştık literatürdeki birçok çalışma Türkiye'nin yeni dış politikasını Realist ve Konstraktıvist teorileri kullanarak incelemiştir Bu çalışmalar TDP'nı AKP'mn seçimine, devlette ve toplumda anan Islamıst düşüncelere bağlamışlardır Bizde literatüre Türk dış politikasına farklı bir perspektifden bakarak katkı sağladık TDP'sını politik ekonomi argümanlar m ı kullanarak inceledik Bu amaçla 100'den fazla gazete ile politikacıların toplantılardaki konuşmalarının 'content' analizim yaptık Ulaştığımız sonuç ise şöyledir Son on yıltla Türkiye dış politikası değişime uğramıştır. Ancak bu değişimi sadece politik faktörlere bağlamak yanlıştır. İlk olarak, Türkiye, Suriye. Iran ve Irak gibi ülkelerle ticaret anlaşmaları yolu ile yeni ticari ilişkiler kurarak politik problemlerim çözme yoluna gitmiştir, (örnek: Hatay problemi) Buna ek olarak, Türkiye'de son on yılda güçlenen .ınadoludakı conservatıve ış adamları anatolıan tıgers' ve dernekleri Türkiye'nin yem dış politikasının doğuyla d.ıh.ı yakın ilişkiler kurmasına yardımcı olmuştur Ancak Irak gibi politik problemlerin göz ardı edilemez olduğu ülkelerle bu ekonomik surecin politik iyileşmeye ulaşması gözlemlenememıştır
Özet (Çeviri)
The debates on Turkish foreign policy have flared up in the last years, Many of the journalists and academıcıans claım that the axıs of Turkish foreıgn policy has shifted from West to East, and, many of their studles focus on state-based and ıdentity-based explanations. Accordıng to these arguments, the re-election of Justice and Development Party (AKP) and increasıng conservatıve groups wıthin government and the publıc has gıven rise to eastern oriented Turkish foreıgn policy. İn this artıcle, we aim to contribute to the literatüre by analyzing Turkish foreıgn policy from polıtical economy perspectıve We did content analysıs of över 100 newspapers and policy speeches of decısıon-makers. At the end of our research, we found out that the maın driver of new Turkish foreıgn policy is economıc consıderatlons Namefy, Turkey solved its polıtical problems with countrıes as Syna and Iran through establishıng trade lınks via trade agreements. Also, wıttıın last decade rısıng conservatıve busınessmen Anatolıan tıgers' whose economic interest lay in the Mıddle Eastern regıon bet ame influentıal players in Turkish foreign policy. However, we cannot observe similar pattern ın Turkey' relations with lraq since both sıdes need to take polıtical initiatives to establısh close relations.