İnfertil hastalarda chlamydial antijen ve Ig G seropozitiflik üzerine bir araştırma
- Tez No: 40213
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
VSI.ÖZET Bölgemizde bugüne kadar çalışılmamış olan C. trachomatis antijeni ve buna karşı oluşan özgül Ig G antikorlarının varlığını ELISA yöntemiyle araştırmak suretiyle, C. trachomatis enfeksiyonu görülme sıklığını belirlemek ve bu infeksiyonun infertilitedeki rolünün ne olduğunu ortaya koymak ve böylece infertilitenin tanı ve tedavisine katkıda bulunmayı amaçladık. Atatürk Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı Polikliniği' ne başvuran 145 infertii tanısı alan ve 81 normal doğum yapmış obstetrik sorunu saptanmamış kadın çalışma kapsamına alındı. Infertility öntanısı konan hastalara anket formu yöneltildi. Infertilite yönünden gerekli tetkikler yapıldı. Histerosalpingografi ve laparoskopi uygulandı. Çalışma grubiarından endoservikal örnek alınarak klamidyal antijen 5 mi. kadar venöz kan alınarak anti-klamidyal Ig G antikoru araştırıldı. İnfertii grubta sadece bir hastada endoservikal klamidyal antijen pozitif çıkarken, kontrol grubunda pozitiflik saptanamadı. Serumlardan yapılan çalışmada infertii grubta 7 hastada anti-klamidyal antikor pozitif iken, kontrol grubunda pozitif sonuç saptanamadı. 72
Özet (Çeviri)
VIII.SUMMARY The aim of this study was to investigate the incidence of Chlamydial infection and its role in infertility. This kind of study have not been carried out previously in Erzurum environment. Antigen of Chlamydia trachomatis and antibodies to this antigen were investigated by ELISA technique in 145 infertile women and 81 healthy women who have no obstetrical problems. Infertile patients were asked to fill an inquiry form. Hisierosalpingography, laparoscopy, and other rutins were carried out to determine if there is any pathology for infertility. In all the cases, Chlamydial antigen from endocervical samples, anti-Chlamydial Ig G antibodies from venous blood were investigated. In the infertile group, only one endocervical sample was found antigen positive while no positive result was found in control group. As for the antibody studies, we found positive result in the sera of seven infertile women. But none of the control group had antibody. 73