Atopik dermatitli hastalarda serum immünglobulin ve eser element seviyeleri
- Tez No: 40237
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Dermatoloji, Dermatology
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Sayfa Sayısı: 49
Özet
ÖZET Atatürk Üniversitesi Tıp Fakültesi Deri ve Zührevi Hastalıkları »olikliniğine Mart 1994-Aralık 1994 tarihleri arasında müracaat eden ıtopik dermatitli 50 hasta ve 35 kişiden oluşan kontrol üzerinde yapılan alışmamızda, AD patogenezinde serum immunglobulin ve eser lementlerin rolü araştırıldı. AD'li hastalarda kontrol grubuna göre IgG'de azalma; bakır, ;;., fosforda artma; hasta erkeklerde hasta kadınlara göre iemirde azalma; hasta kadınlarda kontrol grubu kadınlara göre IgG'de ızalma, bakırda artma; hasta erkeklerde kontrol grubu erkeklere göre gG ve IgA'da azalma; bakır, kalsiyum ve fosforda artış, demirde azalma; nasta erkeklerde hasta kadınlara göre tutulum oranında artma saptandı. Ayrıca hastalarda, tutulum oranı arttıkça demirde azalma, yaş arttıkça [gG'de artma ve hasta kadınlarda tutulum arttıkça IgA, IgM ve bakır seviyelerinde artış vardı. SUMMARY Fifty AD patients who were admitted to Department of Dermatology, Atatürk University Research Hospital between March 1994- December 1994 were included in this study. Thirty five healthy volunteers were taken as the control group. In this study we aimed to nvestigate role of serum immunoglobulins and trace elements in the )athogenesis of atopic dermatitis. The patients had higher serum cu, :oig and phosphate, and lower serum IgG levels than those of the controls. Male patients had higher serum fe than that in female patients. Higher cu and lower IgG were letected in female patients than in female controls. Male patients had ıigher cu, ca and phosphate and lower IgG andlgA than male controls, »lale patients had more involvement when compared with female >atients. In addition we found that as the involvement increased fe levels lecreased and as the age increased fe levels increased. In female »atients, as the involvement increased, IgAJgM, cu levels also increased. Oc-^Xc^ £r\v*4y
Özet (Çeviri)