Radyoterapi gören meme kanserli olguların 10 yıllık izlem ve tedavi sonuçları
- Tez No: 40242
- Danışmanlar: PROF.DR. AYFER HAYDAROĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Onkoloji, Radyoloji ve Nükleer Tıp, Oncology, Radiology and Nuclear Medicine
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
4 ÖZET. Ocak 1984- Aralık 1993 tarihleri arası Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Radyasyon Onkolojisi A.B.D. 'da meme kanseri nedeniyle radyoterapi gören 699 takipteki olgu retrospektif olarak incelenmiştir. Olguların takip süresi ortalama 41.46 ay, median 36 aydır. Meme kanserinde sağkalımı etkileyen yaş, menapoz durumu gibi klinik parametrelerle, nodal status, axilladaki metastazlı lenf nodu sayısı, tümörün histolojik tipi, histolojik grade, nükleer grade, ER, PgR, damar invazyonu, perinöral invazyon, peritümöral lenfatik invazyon gibi morfolojik özellikleri değerlendirilmiştir. Tüm olguların 3, 5 ve 10 yıllık genel hastalıksız sağkalım oranları % 76, % 63 ve % 46 iken, genel toplam sağkalım oranları % 87, % 73 ve % 57 olarak bulunmuştur. Tek değişkenli analizlerde ise tümör evresi (p< 0.00001), nodal status (p< 0.00001), axilladaki metastatik lenf nodu sayısı (p< 0.00001), patolojik evre (p< 0.00001), peritümöral lenfatik invazyon (p= 0.0002), 3, 5 ve 10 yıllık sağkalımı etkileyen prognostik faktör olarak belirlenmiştir. Bu özellikler genel sağkalımda da prognostik faktör olarak saptanmıştır. İldir \nr\
Özet (Çeviri)
4 SUMMARY Six hundered ninety-nine breast cancer patients who were treated by radiotherapy at the Ege University Radiation Oncology Department between January 1984-December 1993 were analysed retrospectively. Mean follow-up was 41.46 months, and median 36 months. Clinical parameters such as age, menopausal status, and number of metastatic axillary lymph nodes, tumor histology, histologic grade, nuclear grade, estrogen and progesterone receptor status, vessel invasion, perineural invasion, peritumoral lymphatic invasion were analysed for their effects on survival Among all the patients 3, 5 and 10-year overall disease free survival rates were 76%, 63%, and 46%, while overall survival rates were 87%, 73%, and 57% respectively. By univariate survival analyses at 3, 5 and 10 years tumor stage (p< 0.00001), nodal status (p< 0.00001), number of metastatic axillary lymph nodes (p< 0.00001), pathological stage (p< 0.00001) and peritumoral lymphatic invasion (p= 0.0002) were found to be prognostic factors influencing 3, 5 and 10-year disease free survival There are also found to be prognostic factors influencing overall survival ^hf. V||or«*si^ dvU=krv