Hemodiyaliz hastalarında sekonder hiperparatiroidizmin tedavisinde oral ve intravenöz pulse kalsitriol tedavisi
- Tez No: 40243
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nefroloji, Üroloji, Nephrology, Urology
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Sayfa Sayısı: 48
Özet
ÖZET Kronik Böbrek Yetmezliği (KBY) tanısıyla hemodiyaliz (HD) yapılan ve sekonder hiperparatiroidizm (sHPT) gelişmiş olan hastalarda, oral ve intravenöz pulse calcitriolün yüksek parathormon (PTH) düzeyleriyle, bozulmuş divalan ion metabolizması üzerine olan etkilerini inceleyerek, karşılaştırdık. Bu çalışma, KBY tanısıyla HD uygulanan toplam 28 sHPT'li hasta üzerinde yapıldı. Tedavi öncesi 18 hastada (%64) klinik olarak kemik ağrısı semptomu mevcuttu. 17 hastaya Oral Pulse Calcitriol Tedavisi (OPCT) beş ay süre ile, haftada iki kez, 3 |ig dozda uygulandı. 1 1 hastaya ise İntravenöz Pulse Calcitriol Tedavisi (İVPCT) haftada iki kez, 2 jig dozda beş ay süre ile yapıldı. Tedavi sırasında biyokimyasal olarak serum total kalsiyum (Ca), parathormon -m (PTH-m), fosfor ve alkalen fosfataz (ALP) düzeyleri tayin edildi. Tedavi boyunca serum total Ca ve fosfor düzeyleri birer hafta, serum total ALP ve PTH-m seviyeleri de birer ay ara ile izlendi. Her iki tedavi yöntemiyle de serum total Ca seviyelerinde tedavinin birinci ayından itibaren başlamak üzere, progressif şekilde artış elde edildi. Tedavi sonunda serum total Ca seviyesinde elde edilen artış, her iki grupta da aynı ölçüde bulundu (p0.05). Bu bulgular ışığında, her iki tedavi metodu da sHPT'in klinik ve biyokimyasal parametreleri üzerine aynı etkinlikte bulunmuş ve tedaviye bağlı önemli bir yan etki ile karşılaşılmamıştır. Bu nedenle her iki tedavi metodu da sHPT'in tedavisinde uygulanabilir. Ancak İV uygulanan preparatın daha pahalı olması yüzünden, ülkemiz şartlan gözönüne alındığında OPCT uygulanması daha uygun olur.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this study, we compared the effects of pulse calcitriol therapy, given by orally and intravenously on high parathormone levels and impaired divalent ion metabolism of 28 hemodialyzed patients with chronic renal failure and secondary hyperparathyroidism. Before therapy, 18 patients (64%) had bone pain. 17 patients were treated with oral pulse calcitriol therapy (OPCT), twice a week with 3 jig dosage for 5 months. 1 1 patients were treated with intravenous pulse calcitriol therapy (IVPCT), twice a week with 2 |ig dosage for 5 months. Serum total calcium (Ca), parathormone (PTH-m), phosphate and alkaline phosphatase (ALP) levels were determined during therapy (total Ca and phosphate levels once a week, serum total ALP and PTH-m levels once a month). Serum total Ca levels were gradually increased with both methods of therapy, occuring within the first month of therapy. After therapy, the increases in serum total Ca levels were not statistically different, similar in both groups (p0.05). As a result, both therapy methods were found effective on clinic and biochemical parameters and no important side-effects were observed. The use of intravenous calcitriol is more expensive than oral calcitriol. Therefore, OPCT should be choosen in our country.