Şizofrenik hastalardaki negatif belirtilerin tedavisinde dopamin agonisti Bromokriptin' in etkinliği
- Tez No: 40254
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Psikiyatri, Psychiatry
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Sayfa Sayısı: 50
Özet
7.0ZET Bu çalışma Atatürk Üniversitesi Tıp Fakültesi Psikiyatri Anabilim Dalında Nisan 1993 - Ekim 1994 tarihleri arasında gerçekleştirildi. Çalışmaya 27 hasta dahil edildi. Çalışmaya alınan hastalar DSM-III-R ve ICD-10 tanı sınıflandırmasına göre rezidüel ve basit şizofreni kriterlerini karşılayan hastalardı. Hastalara önce 4 hafta nöroleptik, daha sonra 4 hafta boyunca nöroleptik ve bromokriptin tedavi kombinasyonu uygulandı. Nöroleptik tedavisi öncesi, sonrası, nöroleptik ve bromokriptin kombinasyonu sonunda SANS, SAPS ile BPRS negatif ve pozitif alt ölçekleri çalışma dışındaki bir hekim tarafından uygulandı. İstatiksel analiz için student-t testi kullanıldı. Ölçek skorlarının kıyaslaması yapıldı. Sonuç olarak nöroleptik ve bromokriptin kombinasyon tedavisinin negatif belirtilere anlamlı derecede terapötik fayda sağladığı bulundu. 36
Özet (Çeviri)
8. SUMMARY The study was performed in the Psychiatry Department of Atatürk University Medical School - Erzurum, between April 1993 and October 1994. 27 cases were studied. According to DSM-III-R and ICD-10 classification, the uses had the criterias for residuel and simple schizophrenia. For the first 4 weeks only neuroleptic and for the next 4 weeks a combination of neuroleptic and bromocriptin were applied. SANS, SAPS with BPRS negative and positive subscales were applied by a doctor out of the study to the cases before and after neuroleptic treatment and after the combination therapy. Student-t test was used for the statistical analysis. The scale scores were compared. As a result, the combination of neuroleptic and bromocriptin is significantly useful as a therapeutic, for the negative symptoms. 37